StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

Aloes – jak uprawiać tę roślinę w domu?

31.12.2022., 08:00h

Aloes to dosyć popularny sukulent, który w polskim klimacie może być uprawiany tylko w pomieszczeniach. Chociaż wydaje się niepozorną rośliną, to jest naprawdę wdzięczny. Ceniony jest również za właściwości lecznicze. Jak uprawiać aloes w domu, aby pięknie się rozwijał? Jak dbać o tę roślinę doniczkową?

Aloes – charakterystyka

Aloes pochodzi z południa Afryki. Ma mięsiste liście, które układają się w rozetę. Temperatura uprawy aloesu nigdy nie może spaść poniżej 7°C – z tego względu w naszym klimacie możliwa jest uprawa tej rośliny wyłącznie w domach, szklarniach czy oranżeriach.

Istnieje wiele odmian aloesu, które różnią się walorami dekoracyjnymi. Najczęściej spotykane w naszych mieszkaniach są aloes pstry oraz aloes ościsty. Ten pierwszy należy do najłatwiej zakwitających aloesów, a jego kwiaty są pomarańczowoczerwone, ulokowane na wysokich pędach. Z kolei liście mają gładkie brzegi, są ostro zakończone i przybierają kształt litery V. Aloes ościsty natomiast tworzy ciemnozielone, lancetowate liście z białym obrzeżeniem. Są one wyposażone w krótkie i miękkie kolce.

Aloes jest powszechnie znany ze swoich właściwości leczniczych. Ponadto polecany jest zwłaszcza do sypialni, gdyż filtruje powietrze z zanieczyszczeń, a dodatkowo je nawilża.

Jak uprawiać aloes, aby pięknie się rozwijał?

Aloes wymaga stanowiska jasnego, lecz nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Z tego względu w pokoju wychodzącym na południe roślina ta nie powinna stać przy oknie. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zbyt słabego oświetlenia liście aloesu bledną i stają się miękkie. Aloes lubi podłoże żyzne i przepuszczalne. Zalecana jest mieszanka zwykłej ziemi kwiatowej z gruboziarnistym piaskiem. Roślina ta najlepiej będzie się czuć w pomieszczeniu, w którym panuje przeciętna temperatura pokojowa. Zimą jednak warto pamiętać, aby przenieść aloes w miejsce, w którym temperatura będzie wynosić około 10°C. W ten sposób zapewnimy roślinie odpoczynek.

image

Aloes – jak uprawiać tę roślinę w domu?

FOTO: Envato Elements

Aloes podlewamy regularnie, w okresie wiosenno-letnim obficiej niż jesienią oraz zimą. Należy uważać, aby nie przelać rośliny, zwłaszcza w zimowe miesiące – dojdzie wtedy do gnicia korzeni i liści. Jeżeli już doprowadzimy do przelania, możemy spróbować uratować roślinę. Najlepiej wyciąć nadgniłe części, a miejsca ran posypać sproszkowanym węglem aktywnym z dodatkiem środka grzybobójczego. Później przesadzamy aloes do świeżej ziemi. Podczas podlewania pamiętajmy również, aby nie moczyć liści tej rośliny. Woda pozostająca wewnątrz rozety liściowej również jest przyczyną gnicia. Aloes zasilamy co około 10 dni, ale wyłącznie wiosną i latem. Najlepiej używać nawozu dla roślin doniczkowych o zwiększonej ilości potasu.

Co 3 lata w okresie wiosennym należy przesadzić aloes do nowej doniczki. Pojemnik wypełniamy takim samym podłożem jak to, w którym do tej pory rozwijała się roślina. Zanim wsypiemy ziemię, warto utworzyć warstwę drenażową z drobnych kamyków bądź keramzytu. Czasem należy także wymieniać wierzchnią warstwę ziemi na świeższą.

Aloes, w odróżnieniu od agawy, nie zamiera po kwitnieniu. Co więcej – zdarza się, że pięknie zakwita jesienią lub zimą. Jeżeli nie zależy nam na kwiatach, można je ściąć, pozostawiając jednak pęd kwiatostanowy. Wówczas aloes wytworzy więcej odrostów, a z nich będzie można rozmnożyć roślinę.

Kamila Berthold
Fot. Enavto elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. wrzesień 2024 00:29