StoryEditorROŚLINY DOMOWE

Anginka – co to za roślina? Właściwości i pielęgnacja pelargonii pachnącej

06.02.2023., 10:20h

Anginka, nazywana inaczej pelargonią pachnącą, to wyjątkowa roślina. Nie tylko fantastycznie się prezentuje, ale ma również cenne właściwości zdrowotne. Napar czy nalewka z anginki charakteryzują się działaniem wzmacniającym i przeciwbólowym. Jak dbać o tę drogocenną roślinę?

Charakterystyka anginki

Anginka to nazwa zwyczajowa pelargonii pachnącej. Inne jej nazwy to ruzyndla oraz geranium. Jednak to popularne określenie jest związane z leczniczymi właściwościami rośliny. W jej liściach zawarte są olejki eteryczne, bogate między innymi w witaminę C, flawonoidy i geraniol. Dzięki temu geranium ma właściwości antywirusowe, antybakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Najlepiej sięgnąć po tę roślinę w przypadku przeziębienia czy grypy, gdyż szybko pomoże nam rozprawić się z chorobą. Liście anginki pomagają także przy bólu ucha oraz łagodząco działają na skórę.

Pelargonia pachnąca pochodzi z południowych i wschodnich terenów Afryki. Może dorastać do wysokości 1 metra. Jej iście są niewielkie, intensywnie zielone i pokryte drobnymi włoskami. Gdy je potrzemy, zaczną wydzielać charakterystyczny aromat. Na łodyżkach anginki mogą pojawiać się białe, różowe bądź bladopurpurowe kwiaty. W warunkach domowych kwitnięcie rośliny jest jednak nieczęstym zjawiskiem.

Jak dbać o anginkę?

Anginka powinna rosnąć w donicy ze średnio żyzną, przepuszczalną oraz zdrenowaną ziemią. Odpowiednie będzie dla niej stanowisko ciepłe i słoneczne. Pamiętajmy, że roślina ta nie toleruje zimna i przeciągów. Nie ustawiajmy jej więc przy często otwieranym oknie. Latem możemy wystawić anginkę na taras lub balkon, oczywiście w miejsce słoneczne.

Bardzo ważne jest podlewanie geranium, gdyż lubi ono lekko wilgotne podłoże. Przy czym warto mieć na uwadze, że nadmiar wody zaszkodzi roślinie bardziej niż przesuszenie. W okresie wegetacji podlewajmy więc anginkę raz na tydzień, tylko gdy jej podłoże lekko przeschnie. Zimą robimy to rzadziej i wyłącznie wtedy, gdy ziemia w doniczce dość mocno wyschnie.

W okresie nasilonego wzrostu warto nawozić roślinę. Zasilajmy ją od marca do września co dwa tygodnie. Wówczas pobudzimy anginkę do wytworzenia kwiatów. Używamy w tym celu nawozu do pelargonii bądź wieloskładnikowego nawozu do roślin doniczkowych. W okresie zimowym anginki nie zasilamy, pozwalając wejść jej w okres spoczynku.

Warto co roku przeprowadzać przesadzanie rośliny. Zabieg wykonujemy wiosną, wybierając doniczkę o rozmiar większą niż poprzednia. Pamiętajmy o warstwie drenującej oraz stworzenie możliwości odpływu nadmiaru wody – w tym celu robimy na dnie donicy dwie lub trzy dziurki.

Jak sprawić, aby anginka wypuszczała nowe liście?

Aby zagęścić roślinę, warto ją regularnie przycinać. Tnijmy systematycznie wierzchołki pędów. W ten sposób pobudzimy anginkę do wzrostu. W okresie letnim wykonujmy ten zabieg kilka razy na sezon. W tym celu używajmy wyłącznie ostrego sekatora, który zostawi mniejsze rany na roślinie. Regularnie pozbywajmy się z anginki uschniętych łodyg. Zdrewniałe pędy usuwamy natomiast pod koniec zimy lub na początku wiosny.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. marzec 2024 10:11