StoryEditorPiękny ogród

Chcesz mieć przepiękne irysy w ogrodzie? To jest czas na ich dzielenie [FOTO]

Irysy, czyli kosaćce są niesamowitymi kwiatami. I choć najczęściej widzimy te w barwach niebieskich, to można również spotkać rośliny o innych kolorach. Koniec lipca i początek sierpnia to idealna pora na dzielenie irysów. Jak to zrobić? Jakie stanowisko wybrać pod kosaćce?

Kosaćce, często zwane irysami, to grupa roślin obejmująca około 350 gatunków. Wśród nich najcenniejsze są kosaćce kłączowe wywodzące się od kosaćca niemieckiego. Dzielenie nie jest obowiązkowe corocznie – wystarczy, gdy zabieg wykonamy co kilka lat, gdy środek kępy pustoszeje.

Jakie rodzaje irysów można spotkać naszych ogrodach?

W uprawie przydomowej prym wiodą odmiany kosaćców niemieckich jedno- i wielobarwnych. Najwięcej jest takich o kwiatach niebieskich w różnych odcieniach. Jednak znane są również odmiany iryów o kwiatach:

  • białych,
  • żółtych,
  • pomarańczowych,
  • różowych,
  • purpurowych
  • czy fioletowych w różnych odcieniach.

Najbardziej poszukiwane są kosańce odmiany amerykańskie, wyróżniające się bardzo silnym wzrostem i ogromnymi kwiatami o niespotykanych barwach.

image

Można spotkać irysy w barwach fioletowych w różnych odcieniach

FOTO: Pixabay

Kosaciec – jakie miejsce wybrać do sadzenia? 

Dla kosaćców kłączowych wybieramy miejsce słoneczne lub lekko zacienione, osłonięte od wiatrów. Gleba powinna być średnio zasobna w składniki pokarmowe i przepuszczalna. Pod sadzenie roślin nie należy stosować świeżego obornika, ale można użyć wiosną przefermentowanego jako ściółkę między roślinami dobrze rozrośniętymi.

Kiedy najlepiej dzielić irysy? Jak wykonać ten zabieg?

Kłącza kosaćców są krótkie, mięsiste i silnie rozgałęzione. Rosną tuż pod powierzchnią i łatwo je wykopać. Najlepiej rośliny dzielić 3 tygodnie po kwitnieniu, gdy nowe przyrosty kłączy wypuszczają nowe korzenie.

image

Zanim posadzimy oddzielone odcinki na miejsce stałe, warto obsypać je popiołem drzewnym, który ochroni przed chorobami grzybowymi

FOTO: Małgorzata Wyrzykowska

Liście przycina się na wysokości 15 cm, ostrożnie wykopuje kłącze i dzieli na niewielkie części, odrzucając środkowe części obumierające. Do rozmnażania nadają się kłącza z zewnętrznych stron wykopanej rośliny.

Zaraz po podziale należy je posadzić w nowym miejscu w odstępach co 15 do 25 cm w przypadku niskich odmian, a w przypadku wysokich – w odleg­łości około 50 cm. Kłącza sadzimy w grupie tak, by wachlarzowe liście skierowane były na zewnątrz.

image

Najwięcej jest irysów o kwiatach niebieskich w różnych odcieniach

FOTO: Pixabay

Małgorzata Wyrzykowska
Fot. pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. wrzesień 2024 17:39