StoryEditorPROSTE TRIKI OGRODNICZE

Ciekawe patenty na pielęgnację kwiatów doniczkowych. Które warto wypróbować?

10.11.2023., 08:00h
Często nasz domowe uprawy potrzebują wsparcia i wzmocnienia. Odpowiednia pielęgnacja to klucz do sukcesu. Czasem jednak wystarczy sięgnąć po alternatywne metody odżywienia roślin pokojowych. Są one zazwyczaj niedrogie, a sprawiają, że zieleń w doniczkach staje się bujna jak nigdy dotąd! Który patent warto wypróbować?

Zapałki w doniczce – mistrzowski sposób na choroby grzybowe

image

Zapałki w doniczce – mistrzowski sposób na choroby grzybowe

FOTO: Envato Elements

Nawet najlepiej pielęgnowana roślina doniczkowa czasem może paść ofiarą schorzeń wywoływanych przez grzyby. Istnieje jednak sposób na uchronienie upraw przed groźnymi pasożytami czy uciążliwymi szkodnikami. Gdy tylko w naszych domowych egzemplarzach zauważymy niepokojące objawy, powinniśmy chwycić za… pudełko zapałek! Wystarczy w ziemię w doniczce wbić kilka zapałek, skierowanych główkami do dołu. To właśnie w tym miejscu znajduje się spora ilość siarki. Ten pierwiastek ma działanie grzybobójcze i zadziała natychmiast.

Szare mydło szybko wytępi szkodniki

Czasem nawet nie wiadomo kiedy na naszych uprawach pojawiły się niebezpieczne szkodniki! Aby je zwalczyć, możemy użyć chemicznych środków na insekty ze sklepowych półek. Znacznie bardziej naturalny, prostszy i tańszy będzie sposób z zastosowaniem szarego mydła. Ma on niezwykłe właściwości owadobójcze, dzięki zawartym w nim związkom chemicznym. Według badań naukowych, szare mydło potrafi zwalczyć różne insekty, zwłaszcza mszyce. Idealny preparat przygotujemy, ścierając na tarce 150 g mydła i rozpuszczając powstałe wiórki w 10 l gorącej wody. Można zmniejszyć bądź zwiększyć ilości składników, w zależności od potrzeb, jednak zawsze należy trzymać się odpowiednich proporcji.

Sól gorzka – środek idealny do ochrony roślin

image

Sól gorzka – środek idealny do ochrony roślin

FOTO: Envato Elements

Sól gorzka znana jest również jako sól angielska bądź sól epsom. Od zwykłej soli kuchennej różni się niemal wszystkim. Charakteryzuje ją nie tylko gorzki smak, ale również skład chemiczny – sól angielską tworzy związek siarki i magnezu. Nic więc dziwnego, że idealnie nadaje się do pielęgnacji roślin. Sprawdzi się jako organiczny pestycyd, ale też jako odżywka dla naszych doniczkowych upraw. Wystarczy trochę soli epsom rozpuścić w wodzie, którą zazwyczaj podlewamy kwiaty doniczkowe. Regularne stosowanie sprawi, że nasze rośliny będą zdrowo i bujnie się rozwijać.

Pumeks nie tylko do stóp. Jak działa na rośliny?

Jednym z najważniejszych czynników w uprawie wszelkiego typu roślin jest odpowiednia ziemia. Im jest żyźniejsza, tym lepszy rozwój zielonych upraw. Aby polepszyć parametry gleby, wystarczy dodać do niej nieco pumeksu. Pomoże on nie tylko w przypadku kwiatów pokojowych – sprawdzi się też w podłożu w ogrodzie. Pumeks ma specyficzną, porowatą strukturę. To ona umożliwi magazynowanie większej ilości minerałów. Dzięki pumeksowi zapewnimy kwiatom doniczkowym też stale odpowiednią wilgotność. Wystarczy zetrzeć go lub podzielić na kawałki, a następnie zmieszać z ziemią.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:24