StoryEditorKWIATY

Co zrobić, aby kaktus wielkanocny zakwitł wiosną?

31.03.2023., 08:00h
Kaktus wielkanocny stanowi wspaniałą ozdobę okresu wiosennego. Bywa mylony z szlumbergerą, ale różni się od niej okresem kwitnienia. Co zrobić, aby kaktus wielkanocny obsypał się pięknymi kwiatami w Święta? Jak odpowiednio dbać o tę roślinę? Sprawdźmy, jakie są najczęstsze przyczyny, przez które kaktus wielkanocny nie kwitnie.

Uprawa kaktusa wielkanocnego – jak dbać o tę roślinę?

Kaktus wielkanocny nie jest trudny w uprawie, musimy jednak zapewnić mu pewne istotne warunki do prawidłowego rozwoju. Roślina preferuje stanowiska jasne, lecz ze światłem rozproszonym. Wystawienie jej na bezpośrednie nasłonecznienie może prowadzić do poparzeń pędów. Idealnym miejscem dla kaktusa wielkanocnego będzie parapet zachodni. Dla rozwoju tej rośliny optymalna będzie temperatura pokojowa. W okresie wzrostu musimy regularnie ją podlewać. Pamiętamy przy tym, że nasz kaktus źle znosi przelanie – wówczas jego korzenie zaczynają gnić. W okresie wegetacyjnym zasilajmy go nawozem co dwa tygodnie. Zapewnijmy roślinie również odpowiednią wilgotność powietrza.

Co zrobić, aby kaktus wielkanocny zakwitł?

Czasem kaktus wielkanocny nie chce zakwitnąć wiosną. Z czego to może wynikać? Najczęstszą przyczyną tego stanu rzeczy jest brak spoczynku zimowego. Innymi powodami mogą być: niedobór światła słonecznego, przesuszone podłoże, brak składników odżywczych czy nieprawidłowy odczyn gleby. W trakcie zawiązywania się pąków kwiatowych nie przesuwajmy ani nie przestawiajmy doniczki z kwiatem – wtedy pąki mogą zacząć opadać.

Istnieje sposób, który pobudzi roślinę do kwitnienia. Okres spoczynku, jaki powinniśmy zapewnić kaktusowi wielkanocnemu, musi trwać do 6 tygodni, od listopada do stycznia. Wówczas donicę przenosimy do chłodniejszego pomieszczenia, rezygnujemy z nawożenia i ograniczamy podlewanie do minimum.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 04:07