StoryEditorWYPRÓBUJ WĘGIEL AKTYWNY!

Co zrobić, żeby grudnik pięknie zakwitł? Wzmocnij go w ten prosty sposób!

21.11.2023., 08:00h
Grudnik inaczej nazywa się kaktusem bożonarodzeniowym. I nic dziwnego. Chociaż jest to roślina egzotyczna, to dobrze zaaklimatyzowała się w polskich domach. Kwiaty grudnika już nieodparcie kojarzą się z sezonem jesienno-zimowym. Co jednak możemy zrobić, gdy nasza roślina nie kwitnie? Znamy na to sposób!

Pielęgnacja grudnika – czego nie lubi kaktus bożonarodzeniowy?

Piękne kwiaty grudnika pojawiają się na roślinie późną jesienią oraz zimą. Zachwycają one bogactwem barw. Nic więc dziwnego, że każdy posiadacz tego gatunku chce, aby jego okazy tonęły w kolorowych, oryginalnych kwiatostanach! Czasem jednak grudnik nie zakwita. Co może być tego przyczyną? Przede wszystkim zbyt duża lub za mała ilość światła słonecznego. Kaktusa bożonarodzeniowego stawiamy zawsze w miejscu jasnym, lecz do którego docierają nieco rozproszone promienie słoneczne. Kolejny ważny czynnik to regularne podlewanie. Zbyt rzadko podlewany grudnik nie zawiąże pąków kwiatowych, a dodatkowo jego liście będą się marszczyć. Podłoże w doniczce musi być więc stale lekko wilgotne, nie doprowadzajmy jednak do przesady w drugą stronę i nie przelejmy naszej rośliny! Warto zwrócić uwagę także na trzeci czynnik, jakim jest ciepło w pomieszczeniu. Optimum to temperatura pokojowa. Należy też zadbać o to, aby powietrze w naszym domu nie było za suche, bo wtedy zygokaktus również nie zakwitnie.

Inne prawdopodobne przyczyny braku kwiatów na roślinie to zbyt duża doniczka bądź bardzo nagła zmiana warunków. Pamiętajmy, że grudniki nie wymagają wielkich pojemników, bowiem mają słabo rozbudowaną bryłę korzeniową. Nie przenośmy też naszych okazów w zupełnie inne miejsce, które różni się od dotychczasowego stanowiska wszelkimi parametrami: temperaturą, intensywnością światła czy wilgotnością ziemi i powietrza.

Ten prosty trik sprawi, że grudnik obsypie się kwiatami! Wypróbuj węgiel aktywny

Grudnik może kwitnąć bardzo długo, ale warto go wspomóc. W tym celu przyda nam się węgiel aktywny. Wystarczy jedna pastylka w przypadku małych okazów bądź góra dwie dla większych kaktusów bożonarodzeniowych. Jak przygotować domową odżywkę? Rozgniatamy węgiel aktywny na drobny proszek. Następnie mieszamy go z ziemią w doniczce. Po całym zabiegu podlewamy roślinę, aby proszek wniknął głębiej, do systemu korzeniowego. Dzięki węglowi nie tylko wspomożemy rozwój grudnika i wzmocnimy go, ale też poprawimy jakość ziemi oraz zapobiegniemy rozwojowi pleśni w podłożu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 03:21