StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

Hoja różowa to coraz popularniejsza roślina doniczkowa. Jak ją pielęgnować?

28.10.2023., 09:00h
Hoja to roślina, którą niektórzy nazywają godną następczynią storczyka. To dekoracyjne pnącze ma ciemnozielone i kształtne liście, nadające każdemu wnętrzu przytulny klimat. Największą zaletą hoi są jednak bardzo ozdobne i wyjątkowe kwiaty. Czasem jednak ta roślina może sprawić kłopoty. Jak o nią dbać?

Pielęgnacja hoi różowej – jak dbać o tę egzotyczną roślinę?

W uprawie hoi najważniejsze jest właściwe podlewanie. To idealna roślina dla zapominalskich, bowiem dobrze znosi okresy nieco dłuższego przeschnięcia podłoża w doniczce. Z drugiej strony, nadmiar wody jest dla niej najczęściej zabójczy. Przelanie będzie skutkowało obumieraniem i opadaniem liści. Aby do tego nie dopuścić, przed każdym planowanym nawodnieniem skontrolujmy palcem ziemię w doniczce. Jeżeli jest ona już przesuszona, możemy umiarkowanie podlać roślinę. Gdy jednak podłoże nieco poniżej powierzchni jest wciąż wilgotne, wstrzymajmy się z tą czynnością. Dobrze wiedzieć również, że hoje bardzo lubią zraszanie.

Wybierając stanowisko dla tej rośliny zadbajmy o miejsce jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Idealnie sprawdzi się więc światło rozproszone. Uważajmy także na pomieszczenia, w których panują przeciągi – hoje nie znoszą gwałtownych zmian temperatur, jak również przenoszenia z miejsca na miejsce. Z tego względu lepiej ich nie przestawiać zbyt często. Hoja wymaga podłoża bardzo dobrze przepuszczalnego oraz lekkiego. Kwiat ten preferuje także nieco kwaśniejsze pH gleby. Najlepszym pomysłem będzie wymieszanie podłoża dla roślin wrzosowatych i podłoża dla kaktusów. W wyniku tego powstanie idealna mieszanka dla hoi!

Dlaczego hoja nie chce zakwitnąć?

Hoja zachwyca przede wszystkim kwiatami, nic więc dziwnego, że decydując się na tę roślinę, chcemy, aby zakwitła. Często jednak ta kapryśna roślina nie chce wydawać kwiatów. Taki stan może trwać nawet kilka lat i najczęściej wynika z kilku błędów w pielęgnacji. Ogólnie mówi się, że lepiej o istnieniu hoi zapomnieć, niż nadmiernie przejmować się jej stanem. Wszystko przez to, że roślina ta nie zakwitnie, gdy: podłoże będzie zbyt wilgotne lub wręcz mokre, w pomieszczeniu będzie panowała zbyt niska temperatura, roślina będzie często przestawiana z miejsca na miejsce oraz w wyniku złego wyboru stanowiska – hoja nie znosi ani silnego słońca, ani całkowitego cienia.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 17:03