StoryEditorPIĘKNE ORCHIDEE

Jak dbać o storczyki po przekwitnięciu?

01.10.2023., 11:00h
Storczyki to lubiane kwiaty doniczkowe, które potrafią kwitnąć nieustannie nawet przez kilka miesięcy. Po przekwitnieniu musimy się jednak nimi odpowiednio zająć. Podstawowa pielęgnacja polega na przycięciu pędów oraz na zapewnieniu roślinie czasu na spoczynek, podczas którego nie będzie się intensywnie rozwijać.

Jak przycinać storczyki po ich przekwitnięciu?

Pielęgnacja storczyków będzie w znacznej mierze zależeć od ich rodzaju. Bardzo często goszczące w naszych domach orchidee wytwarzające pseudobulwy bądź kłącza nie zakwitną już drugi raz z tego samego „źródła” – pędy u tej grupy roślin będą wyrastać wyłącznie z jednorocznych pseudobulw. Gdy więc storczykowi opadną już wszystkie kwiaty, a pęd kwiatostanowy zdąży zaschnąć, powinniśmy go ściąć. Chociaż stare pseudobulwy czy kłącza nie będą już aktywne, to nadal stanowią miejsce, w którym magazynowana jest woda i składniki pokarmowe. Usuwanie więc ich samych jest posunięciem skrajnie niekorzystnym dla orchidei. Możemy wykonać tę czynność dopiero po około 2-4 latach, gdy pseudobulwy zdążą już obumrzeć i utracić swój atrakcyjny wygląd.

Istnieje jednak jeszcze grupa storczyków, które nie tworzą pseudobulw ani kłączy. Po przekwitnięciu tych gatunków, gdy łodyga już uschnie, pęd kwiatostanowy przycinamy jak najbliżej najwyżej usytuowanego liścia. Nie pozostawiajmy starego pędu na roślinie, gdyż zahamuje on tylko rozwój nowych kwiatów. Dodatkowo roślina znacząco osłabnie, skupiając się na regeneracji obumarłej części.

Jak zapewnić storczykowi warunki do wejścia w okres spoczynku?

Gdy storczyk zakończy kwitnienie, będzie potrzebował czasu na zregenerowanie sił. To właśnie nazywamy okresem spoczynku w cyklu życiowym rośliny. Ten czas jest konieczny, bowiem jego zignorowanie wstrzyma rozwój młodych pędów kwiatowych. Warunki naturalne wskazują, że okres spoczynku przypada na jesień oraz zimę. W warunkach domowych jednak często roślinę wprowadza się w taki stan w sposób sztuczny, to znaczy niezależny od pory roku. Gdy tylko orchidea przestanie kwitnąć, należy zaprzestać jej nawożenia, a także ograniczyć nawadnianie i zraszanie. Teraz podlewamy roślinę tylko wtedy, gdy podłoże wyschnie całkowicie. Doniczkę ze storczykiem przenosimy do pomieszczenia chłodniejszego, gdzie panuje temperatura w okolicach 16-20°C. Musi to być także miejsce dosyć jasne. Tam orchidea powinna przebywać od 2 do 4 miesięcy.

Gdy roślina doniczkowa zacznie wypuszczać młode pędy oraz korzenie, będzie to dla nas znak, że jej okres spoczynku się zakończył. Wówczas zwiększamy częstotliwość podlewania, a także przenosimy roślinę do miejsca, gdzie panuje wyższa temperatura. Bardzo polecane jest w tym momencie rozpoczęcie nawożenia biohumusem przeznaczonym specjalnie dla storczyków.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. lipiec 2024 04:39