StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

Jak dbać o zamiokulkasa? Najlepsze przepisy na domowy nawóz!

11.02.2023., 13:45h
Zamiokulkas zamiolistny pojawia się w wielu polskich domach. Ta popularna roślina jest szczególnie łatwa w uprawie, a dodatkowo niezwykle atrakcyjna wizualnie. Co jednak zrobić, gdy liście zamiokulkasa opadają, a łodygi schną i brązowieją? W tej sytuacji najlepiej skorzystać z domowego nawozu.

Jakie wymagania ma zamiokulkas?

Zamiokulkas ma intensywnie zielone oraz błyszczące liście. Ta piękna roślina potrafi dorosnąć nawet do 1,5 metra wysokości. Preferuje cień lub półcień. Warto wiedzieć, że nie lubi przeciągów i gwałtownych zmian temperatur – w takich warunkach zamiokulkas szybko zrzuci liście. Pamiętajmy, że lepiej go przesuszyć niż przelać. Jeżeli roślina będzie mieć za mało wody, da nam znać o tym poprzez zmarszczone liście. Aby odzyskały jędrność, wystarczy podlać zamiokulkasa. Jeżeli natomiast przelejmy roślinę, proces gnicia będzie nieodwracalny.

Domowy nawóz zdziała cuda!

Do odżywienia naszego zamiokulkasa idealnie sprawdzi się nawóz z… soczewicy! Zawiera ona wiele składników aktywnych oraz ważnych dla rozwoju roślin pierwiastków, takich jak azot, potas, fosfor i bor. Gdy zasilimy zamiokulkasa nawozem z soczewicy, uodpornimy go również na choroby.

Do przygotowania nawozu będziemy potrzebować czerwonej, zielonej bądź brązowej soczewicy oraz przegotowanej wody. Litr przegotowanej wody zostawiamy do ostygnięcia. Następnie dodajemy 3 łyżeczki soczewicy i odczekujemy minimum 4 godziny. Przez ten czas składniki odżywcze z soczewicy przenikną do wody. Następnie odcedzamy soczewicę na sitku. Powstałym płynem podlewamy zamiokulkasa, oczywiście nie całym na raz. Zabieg powtarzamy raz w miesiącu.

Do zasilania zamiokulkasa przyda się również łyżeczka żelatyny rozpuszczonej w szklance gorącej wody. Taki nawóz dokładnie mieszamy i pozostawiamy do ostygnięcia. Po tym czasie miksturę rozcieńczamy 3 szklankami zimnej wody i podlewamy zamiokulkasa powstałą mieszaniną. Stosujemy raz na miesiąc. Żelatyna to bogata źródło azotu. Poprawi ona ukorzenienie rośliny oraz wzmocni jej liście i pobudzi ją do wzrostu.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 06:56