StoryEditorROŚLINY W DOMU

Jak pięknie zaaranżować kwiaty doniczkowe w kuchni?

16.01.2023., 10:00h

Kuchnia to serce domu – w końcu tam wielu z nas spędza sporą część dnia. Nie zawsze jednak myślimy o tym pomieszczeniu jako o miejscu, w którym możemy mieć rośliny. A jednak w większej czy mniejszej kuchni zawsze znajdzie się miejsce na zieleń! Jak zaaranżować kwiaty doniczkowe w tym pokoju?

Na co zwrócić uwagę przed aranżacją roślin w kuchni?

Przed przystąpieniem do zazieleniania kuchni powinniśmy sprawdzić, jakie warunki panują w tym pomieszczeniu. Podczas gotowania zwiększa się wilgotność powietrza, natomiast w czasie pieczenia dodatkowo w szybkim tempie rośnie temperatura. Włączony okap i otwarte okno to także gwałtowana zmiana warunków otoczenia. W rezultacie wniosek nasuwa się jeden – do kuchni nie powinniśmy wybierać roślin wrażliwych na przeciągi i szybkie zmiany temperatury.

Również rodzaj kuchenki wpływa na warunki panujące w pomieszczeniu – kuchenka gazowa generuje więcej ciepła niż elektryczna. Zwróćmy uwagę również na to, że podczas smażenia dookoła osadzają się drobinki tłuszczu. Również zlokalizowane w pobliżu kuchenki rośliny pokryją się tłustym osadem, co sprawi, że ich aparaty szparkowe będą się zatykać, utrudniając fotosyntezę. Szczególnie kłopotliwe jest wyczyszczenie liści na przykład fiołka afrykańskiego. Z tego względu kwiaty doniczkowe należy postawić w minimum metrowej odległości od źródeł ciepła.

image

Jak pięknie zaaranżować kwiaty doniczkowe w kuchni?

FOTO: Envato Elements

W którym miejscu kuchni najlepiej sprawdzą się rośliny?

Najlepszym miejscem na rozmieszczenie kwiatów doniczkowych w kuchni są okolice okien. Niekoniecznie jednak musimy ustawiać doniczki z roślinami na parapetach. Dobrym rozwiązaniem będą również kwietniki czy podwieszane na karniszach makramy.

Okazuje się, że dla wielu roślin ciepła i wilgotna kuchnia może okazać się idealnym miejscem do prawidłowego rozwoju. Szczególnie pomieszczenie to przypadnie do gustu cytrusom, skrzydłokwiatom, monsterom, filodendronom bądź oplątwom. Wybór konkretnych gatunków powinniśmy opierać głównie na dostępie do światła słonecznego. Innym kryterium jest styl, w jakim urządziliśmy kuchnię. Wybierając rośliny warto więc dobrać do wystroju doniczki lub osłonki, które także mogą stanowić element dekoracyjny.

Obok parapetów popularnym miejscem na ustawianie doniczek z roślinami są blaty kuchenne. Najczęściej uprawiamy na nich zioła doniczkowe. Nikogo nie trzeba przekonywać, że świeże zioła mają same zalety: pięknie wyglądają w kuchni, wydzielają szczególny aromat, ale przede wszystkim świetnie smakują w przygotowywanych potrawach. Przy okazji warto zwrócić uwagę na mniej popularne gatunki ziół, które również pięknie się prezentują i znajdą zastosowanie w codziennym użyciu. Będą to chociażby liść laurowy czy kolendra.

Na słonecznym parapecie możemy również uprawiać w doniczkach wiele warzyw, na przykład pomidorki koktajlowe czy papryczki. Hodujmy także warzywa liściowe, chociażby sałatę. W takim miejscu będą także dobrze rosły cytryny, kumkwaty, awokado, mango czy granat.

image

Jak pięknie zaaranżować kwiaty doniczkowe w kuchni?

FOTO: Envato Elements

Również półki w kuchni mogą okazać się świetnym miejscem na wyeksponowanie roślin – oczywiście o ile pozwala nam na to szerokość danej powierzchni. Na półkach położonych wyżej bądź niżej najlepiej będą wyglądały rośliny zwisające bądź pnące.

W niewielkiej kuchni dobrym pomysłem na zagospodarowanie przestrzeni dla kwiatów będą podwieszane kwietniki. Tak umiejscowione rośliny mogą rozrastać się z każdej strony. Dodatkowo wyglądają naprawdę niebanalnie. W tym przypadku sprawdzą się różne odmiany epipremnum, trzykrotki lub filodendrony.

A co z podłogą? Jeżeli dysponujemy sporym miejscem w kuchni, również i tam możemy postawić duże rośliny. Od razu sprawią one, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. W tym przypadku najlepiej będą wyglądać rośliny wysokie, na przykład fikus, pachira, strelicja czy areka. Dobrym pomysłem będzie zagospodarowanie zieleni na kwietnikach.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 23:34