StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

Jak pielęgnować dracenę? Wypróbuj ten sposób, a będzie rosła jak szalona!

19.11.2023., 09:00h
Dracena to bardzo lubiana doniczkowa roślina. Aby zachwycała soczystą zielenią i była w pełni zdrowa, powinniśmy odpowiednio się nią zająć. Dzięki właściwej pielęgnacji będziemy mieć pewność, że nasza dracena jest szczęśliwa! Jak dbać o ten gatunek? Poznaj sprytny sposób na szybkie wzmocnienie draceny!

Pielęgnacja draceny – te czynniki są bardzo ważne

Pielęgnacja draceny nie jest szczególnie trudna. Ta roślina nie wymaga wiele uwagi, co jednak nie oznacza, że możemy całkowicie zaniechać dbania o nią. To roślina pochodząca z ciepłych terenów Afryki i Azji, nic więc dziwnego, że preferuje ciepło. Temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić zawsze minimum 15°C. Dodatkowo ustawmy roślinę w miejscu jasnym, lecz nie narażajmy jej na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych. Idealnie sprawdzi się stanowisko bardziej w głębi mieszkania.

Latem dracena będzie wymagała dosyć częstego podlewania. Nawadniamy ją 1-2 razy w tygodniu. Zimą z kolei dbamy jedynie, aby podłoże w doniczce nie przeschło całkowicie. W sezonie możemy też spryskiwać liście tego gatunku. Egzemplarze draceny o kolorowych liściach będą potrzebowały nieco więcej wilgoci. Pamiętajmy jednak, że ogólnie jest to roślina dosyć odporna na suszę, nic się więc nie stanie, jeśli raz na jakiś czas zapomnimy o podlewaniu.

Jak przygotować domowy nawóz dla draceny? To proste!

Dracena najbardziej może poszczycić się swoimi pięknymi, intensywnie zielonymi bądź kolorowymi liśćmi. Jeżeli jednak liście rośliny marnieją, mamy uzasadnione podstawy do obaw. Oznacza to, że naszemu doniczkowemu okazowi czegoś brakuje, a my powinniśmy odpowiednio go wzmocnić. Gdy nasza dracena żółknie bądź w ogóle gubi liście, przygotujmy domowy nawóz. Najlepiej sprawdzą się fusy z kawy! Po wypiciu napoju nie wyrzucajmy pozostałych fusów. Wykorzystajmy je w inny sposób. Wystarczy zalać je odrobiną wody i powstałą mieszanką podlewać dracenę. Nie wykonujmy jednak tej czynności częściej, niż 1-2 razy na 2 tygodnie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 09:44