Jakie warunki będą właściwe dla fiołka afrykańskiego?
Fiołki afrykańskie to rośliny niewielkie, mogące jednak sprawiać dosyć spore kłopoty. Często są bardzo kapryśne, co wynika z niedostosowanego do ich potrzeb stanowiska. Aby mogły pięknie rozkwitnąć i utrzymać kwiaty, muszą mieć zapewnione dobre warunki. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na wnętrze, w którym przechowujemy fiołka. W pomieszczeniu wilgotność powietrza wynosić powinna od 40 do 60%. Temperatura z kolei niech oscyluje w granicach 18-24°C. Miejsce, w którym ustawimy doniczkę z rośliną, nie może być zbyt zacienione. Wówczas fiołek prawdopodobnie w ogóle nie zakwitnie. Będzie on potrzebował światła rozproszonego. Idealnie sprawdzi się parapet ze wschodniej albo z zachodniej strony.
Kolejna sprawa to podłoże. Ziemia w pojemniku musi być lekka i przepuszczalna, aby roślina bez trudu mogła pobierać wodę i substancje mineralne. Fiołek nie znosi przelania. Z tego względu warto na dnie doniczki usypać warstwę drenażową. Do tego celu nada się na przykład żwir. To ten materiał utrudni gromadzenie się zastojów wody.
Jak właściwie pielęgnować fiołka afrykańskiego?
Chociaż zapewniliśmy fiołkowi afrykańskiemu idealne warunki do rozwoju, to może się zdarzyć, że nasz egzemplarz i tak nie zakwitnie. Co wtedy? Trzeba zwrócić uwagę na sposób podlewania. Wiele osób podczas tej czynności popełnia błędy. Przede wszystkim wobec fiołka stosujemy tę samą zasadę, która tyczy się większości roślin doniczkowych – dostarczamy umiarkowaną ilość wody wyłącznie wtedy, gdy podłoże już lekko przeschło. Nawadnianie powinno być więc regularne, lecz zrównoważone. Najlepiej, aby gleba była nieustannie delikatnie wilgotna, lecz nie mokra! Drugi błąd dotyczy polewania wodą nadziemnych części rośliny. Jest to zabójcze zwłaszcza dla liści i pąków. Liście fiołków pokryte są włoskami i mogą bardzo ucierpieć, jeśli je zalejemy. Dodatkowo pomoczone rośliny są bardziej narażone na rozwój chorób grzybowych czy pleśnienie.
A co z nawożeniem? Dokarmianie fiołków doniczkowych nawozami się opłaci. Warto wiosną użyć preparatów z fosforem. Dzięki temu znacząco wzmocnimy rośliny. Odpowiednie mikro- i makroelementy będą niezbędne dla obfitego i prawidłowego kwitnienia.
Kamila Berthold
Fot. Pixabay