StoryEditorROŚLINY POKOJOWE

Jak pielęgnować monsterę monkey mask?

30.10.2022., 08:00h

Monstera monkey mask jest bardzo efektowana, a to dzięki jej dużym i dekoracyjnym liściom. Zyskuje coraz większe grono zwolenników, gdyż jest dosyć łatwa w uprawie. Z tego też powodu coraz częściej wypiera klasyczną monsterę. Jak dbać o monkey mask, aby pięknie rosła oraz ozdabiała nasz dom?

Jak wygląda monstera monkey mask?

Monstera monkey mask to piękna, pnąca roślina doniczkowa. Charakteryzuje się ona dużymi, owalnymi dziurami w liściach, które rozwijają się w miarę dojrzewania. Ta cecha nadaje jej bardzo interesującego wyglądu. Dziury pojawiające się na liściach pełnią nie tylko funkcje ozdobne, ale także ułatwiają roślinie przetrwanie w jej naturalnym środowisku. Żyjące w naturze w tropikalnych lasach deszczowych monstery monkey mask za pomocą podziurawionych liści z łatwością wychwytują promienie słoneczne docierające w głąb lasów.

Monstera monkey mask – stanowisko i temperatura

Roślina ta potrzebuje jasnego lub częściowo słonecznego stanowiska. Da sobie radę także w cieniu, jednak ograniczona ilość światła spowolni jej wzrost. Nie ustawiajmy monstery monkey mask w pełnym słońcu, gdyż odmiana ta nie jest przyzwyczajona do bezpośredniej ekspozycji – w naturze żyje w głębi lasów deszczowych. Zbyt intensywne promienie słoneczne poparzą piękne, podziurawione liście. Pamiętajmy także o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu, w którym znajduje się monstera monkey mask. Roślina ta bardzo lubi ciepło i najintensywniej będzie rosła w około 24 °C.

Monstera monkey mask – podłoże

Tej odmianie monstery zapewniamy podłoże przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie. Ciężka, mokra ziemia spowoduje gnicie korzeni. Dlatego podłoże najlepiej zmieszać z torfem, a dno doniczki dodatkowo wyłożyć warstwą drenażową, złożoną z keramzytu bądź podłoża do storczyków. To ułatwi odpływ nadmiaru wody.

Monstera monkey mas – podlewanie i nawożenie

Monkey mask podlewamy tylko wtedy, przy przeschną górne warstwy ziemi. Najprościej sprawdzić, czy ziemia jest już sucha, wkładając palec do doniczki. Jeżeli podłoże jest nadal wilgotne, lepiej wstrzymać się z podlewaniem. Jeżeli natomiast ziemia jest sucha, możemy przystąpić do nawodnienia monstery monkey mask. Roślinę podlewamy powoli, starając się nie zamaczać jej liści. Obserwujemy, kiedy woda odpłynie z otworów drenażowych i odlewamy jej nadmiar.

Monstera monkey mask żyje w naturze w bardzo wilgotnym środowisku. Z tego względu w pomieszczeniu trzeba zapewnić jej podobne warunki do tych naturalnych. Najlepiej zainwestować w nawilżacz powietrza, który stawiamy w pobliżu rośliny.

A jak nawozić monsterę monkey mask? W tej kwestii nie ma ona dużych wymagań. Raz na dwa tygodnie zasilamy ją rozpuszczonym w wodzie nawozem do roślin zielonych. Robimy to tylko w okresie wegetacyjnym, a więc wiosną i latem. Późną jesienią oraz zimą nasze monstery nie będą potrzebowały nawożenia, więc całkowicie z niego rezygnujemy. Znacznie częściej należy nawozić te rośliny, które rosną w pomieszczeniach słabiej oświetlonych.

Monstera monkey mask – przesadzanie i rozmnażanie

Monstera monkey mask nie wymaga częstego przesadzania, a nawet preferuje rosnąć w ciasnej doniczce. Przesadzamy więc roślinę dopiero wtedy, gdy jej korzenie będą widoczne z dna doniczki. Do przesadzania wykorzystujemy świeże podłoże. Koniecznie pamiętajmy także o warstwie drenażu. Zwróćmy uwagę na system korzeniowy monstery monkey mask, kiedy wyciągamy ją ze starego podłoża. Jeżeli zaobserwujemy, że jakaś część korzeni zgniła, to musimy obciąć je wysterylizowanymi nożyczkami.

A jak ukorzeniamy monsterę monkey mask? Sadzonki z trzema lub czterema liśćmi i korzeniem powietrznym umieszczamy w pojemniku z wodą. Korzeń powietrzny ucinamy tuż pod węzłem, a więc miejscem, z którego wyrósł liść. Takie sadzonki do prawidłowego wzrostu potrzebują temperatury około 23-26°C.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. maj 2024 00:58