StoryEditorŁATWE PATENTY NA PLEŚŃ W DONICZCE

Jak pozbyć się pleśni z ziemi w doniczce? To proste!

05.12.2023., 08:00h
Gdy na ziemi w doniczce pojawi się biały nalot, może to budzić naszą obawę. Pleśń nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też często stanowi zagrożenie dla naszych upraw. Najczęściej zjawisko to obserwujemy w okresie jesienno-zimowym. Czemu tak się dzieje? Jak pozbyć się białego nalotu z ziemi w doniczce?

Biały nalot na ziemi – skąd pojawia się pleśń w doniczce?

Chyba każdy, nawet najbardziej doświadczony ogrodnik, spotkał się z tym problemem. Niekiedy ziemia w doniczce z kwiatem pleśnieje, co objawia się białym, nieestetycznym nalotem na jej powierzchni. Niestety, pleśń z czasem będzie coraz bardziej utrudniać roślinom pobieranie wody i substancji odżywczych. Grzybnia rozwijająca się w podłożu roślin zaczyna bowiem wnikać coraz głębiej, poważnie szkodząc uprawom. Zlekceważenie sytuacji czasem kończy się nawet całkowitym obumarciem rośliny.

Skąd jednak bierze się biały nalot? Najczęstszą przyczyną jest nadmierna wilgoć podłoża w donicy. Unikajmy przelewania naszych roślin, szczególnie jesienią oraz zimą. Pamiętajmy, że w tym czasie uprawy domowe nie będą wymagały bardzo częstego i obfitego nawadniania. Wpływ na rozwój pleśni może mieć również wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu, a także zbyt wysoka temperatura. Dodatkowo rozwojowi białego nalotu będzie sprzyjać ziemia ciężka i nieprzepuszczalna, niedostosowana do danego rodzaju rośliny. Pamiętajmy, aby w każdej donicy usypać warstwę drenażu oraz zadbać o otwory odpływowe na dnie.

Najprostsze sposoby na pozbycie się pleśni z ziemi doniczkowej

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. I dlatego też stosujmy się do wyżej wymienionych zasad. Poza odpowiednim podlewaniem roślin, zapewnijmy też naszym uprawom właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Podłoże dla kwiatów doniczkowych powinno być przepuszczalne oraz lekkie. Na bieżąco usuwajmy również z powierzchni ziemi doniczkowej opadłe części roślin, na przykład suche liście czy przekwitłe kwiaty.

Co jednak zrobić, gdy biały nalot już pojawił się w donicy? Nie zwlekajmy, lecz zacznijmy działać! Istnieje kilka sposobów na pozbycie się kłopotu. Pierwszy polega na sporządzeniu preparatu z 1 l wody i 1 łyżeczki octu jabłkowego. Całość dokładnie mieszamy, a następnie przelewamy do butelki z atomizerem. Później regularnie, 2 razy dziennie spryskujemy bezpośrednio pleśń w doniczce, aż do całkowitego ustąpienia problemu.

Inna metoda to zastosowanie 3 łyżeczek sody oczyszczonej w połączeniu z 1 szklanką przegotowanej i wystudzonej wody. Czekamy, aż soda się rozpuści, mieszamy i przelewamy nasz środek do butelki ze spryskiwaczem. Podobnie jak poprzedni patent, ten również polega na rozpylaniu roztworu bezpośrednio na biały nalot.

Kamila Berthold
Fot. Enavto elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 21:12