StoryEditorPIELĘGNACJA ROŚLIN DONICZKOWYCH

Jak przesadzać rośliny domowe? To musisz wiedzieć!

07.11.2022., 09:00h

Oczywistym jest, że przesadzanie to typowy element pielęgnacji kwiatów doniczkowych. Jednak czasem zabieg ten nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Pamiętajmy, że to już ostatni czas na przesadzanie domowych roślin! Jak to zrobić?

Przesadzanie roślin doniczkowych jest ważne!

Pielęgnacja domowych roślin nie może opierać się tylko na nawożeniu, podlewaniu i przycinaniu. Rośliny doniczkowe z biegiem czasu powiększają swoje rozmiary zarówno nad ziemią, jak i pod nią. Aby więc mogły dalej się rozwijać oraz zachwycać pięknym wyglądem, muszą być co jakiś czas przesadzane. Po czym poznać, że doniczka jest już zbyt mała dla danego kwiatu? Oto kilka symptomów:

  • korzenie wychodzą przez otwór w dnie doniczki;
  • roślinie opadają liście;
  • podłoże jest zbite;
  • widoczne są nowe odrosty;
  • w okresie wiosennym nie pojawiają się nowe pędy;
  • roślina przestaje kwitnąć;
  • roślina traci swój zielony kolor.

Nie ma reguły dotyczącej tego, w jakim okresie należy przesadzać rośliny. Młode okazy, które szybko się rozwijają, mogą wymagać tego zabiegu nawet raz w roku, starsze z kolei – co 2-3 lata. Niektórym rośliną natomiast wystarczy tylko wymiana wierzchniej warstwy podłoża.

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Jeżeli chcemy wziąć się za przesadzanie roślin, musimy mieć na uwadze przede wszystkim bieżącą porę roku. Najczęściej zabieg ten wykonuje się wczesną wiosną, gdyż roślina jeszcze nie kwitnie i nie zdążyła rozpocząć wzrostu po zimowym spoczynku. Listopad to już ostatni dzwonek, aby przesadzić nasze rośliny, jednak nie wszystkie i tylko w ostateczności. Absolutnie nie wykonujmy przesadzania zimą! W tym czasie rośliny przechodzą w stan uśpienia, więc nie dojdzie do ukorzenienia w nowym podłożu.

Jak przesadzać rośliny doniczkowe? Instrukcja krok po kroku

Na początku wybieramy odpowiednie podłoże dla danego gatunku rośliny. Najlepiej będzie zdecydować się na tę samą ziemię, jaka aktualnie jest w donicy. Warto również upewnić się, czy wybrana doniczka nie będzie zbyt duża. Zazwyczaj nowy pojemnik powinien być o około 2-3 cm większy od dotychczasowego. Pamiętajmy, że nie wszystkie rośliny preferują dużo miejsca w donicy. W przypadku dużych gatunków pojemnik może być jednak nawet o 10-15 cm większy.

Na spodzie donicy umieszczamy warstwę drenażu. Możemy w tym celu wykorzystać keramzyt, żwir, kamienie czy potłuczoną porcelanę. Na około godzinę przed planowanym zabiegiem pielęgnacyjnym należy podać roślinę. To sprawi, że znacznie łatwiej będzie ją wyjąć z pojemnika. Aby wyciągnąć roślinę, obracamy doniczkę do góry dnem. Jeśli roślina „stawia opór” ze względu na zbyt mały pojemnik, należy delikatnie postukać w doniczkę. Jeżeli bierzemy się za przesadzanie kaktusów czy innych roślin kłujących, owijamy je najpierw w gazetę.

Znacznie większym problem jest przesadzanie dużych roślin doniczkowych. Jeżeli w ich przypadku nie wystarczy oczyszczenie powierzchni bryły korzeniowej ze starej ziemi, trzeba przewrócić doniczkę z rośliną na bok i wtedy spróbować ją wyjąć. Jeżeli pojemnik jest zbyt ciasny i uniemożliwia wyjęcie rośliny bez uszkodzenia jej, należy go rozbić bądź przeciąć.

Po wyjęciu rośliny z donicy oczyszczamy bryłę ze starej ziemi i usuwamy chore oraz obumarłe korzenie. Następnie roślinę przekładamy do większego pojemnika. Wolną przestrzeń uzupełniamy świeżą ziemią. Dociskamy delikatnie podłoże dookoła bryły korzeniowej. Roślina nie powinna znajdować się zbyt nisko w donicy. Przesadzoną roślinę obficie podlewamy wodą i na jakiś czas pozostawiamy poza bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Najczęstsze błędy podczas przesadzania roślin – tego unikaj!

Przede wszystkim należy zwracać bezwzględnie uwagę na odpowiednią porę roku! Przesadzenie przeprowadzone w nieodpowiednim okresie może nawet spowodować, że roślina przez cały rok nie zakwitnie, a jej pędy i korzenie ulegną uszkodzeniu. Kolejnym błędem jest brak warstwy drenażowej w donicy – poskutkuje to zaleganiem wody w korzeniach.

Lepiej nie używać ziemi prosto z ogródka zamiast tej dedykowanej określonym gatunkom roślin. Może to powodować różne choroby. Wybierajmy więc gotowe mieszanki ziemi ogrodowej, uniwersalnej bądź dedykowanej danemu gatunkowi.

Nie należy nawozić roślin tuż po przesadzeniu! Ten zabieg będzie szokiem dla doniczkowego kwiatka, co wiąże się z uszkodzeniem korzeni. Warto więc odczekać minimum 4 tygodnie przed zasileniem rośliny. Pamiętajmy również o odpowiednim rozmiarze doniczki – jeżeli będzie ona zbyt duża, roślina przestanie wypuszczać nowe pędy, gdyż skoncentruje się na rozbudowie systemu korzeniowego. Nie narażajmy rośliny tuż po przesadzeniu na działanie promieni słonecznych. Nawet rośliny światłolubne nie mogą być od razu wystawiane na słońce, gdyż są bardziej podatne na poparzenie liści. Przez kilka tygodni nasze przesadzone kwiaty powinny znajdować się w miejscu mniej nasłonecznionym. Również zbyt niskie posadzenie roślin w donicy jest błędem – prowadzi to do gnicia korzeni.

Kamila Berthold
Fot. Enavto elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. maj 2024 05:10