StoryEditorPIELĘGNACJA KLONU JAPOŃSKIEGO PRZED ZIMĄ

Jak przezimować klon palmowy w donicy?

12.11.2023., 09:00h
Klon palmowy w doniczce to wyjątkowa dekoracja tarasu czy balkonu. Aby pięknie prezentował się również w kolejnym sezonie, musimy odpowiednio o niego zadbać. Dzięki naszym staraniom roślina nadal będzie w doskonałej kondycji, zachwycając kolorowymi liśćmi. Jak sprawić, aby klon palmowy w donicy spokojnie przetrwał mrozy?

Uprawa klonu palmowego – o czym pamiętać?

Klon palmowy uwielbia wręcz wszelkie nieco zacienione i zaciszne miejsca. Pamiętajmy jednak, że nie toleruje on skrajności, unikajmy więc stanowisk silnie nasłonecznionych bądź w pełni zacienionych. Ziemia w donicy powinna być żyzna, bogata w próchnicę i lekko przepuszczalna. Nie wybierajmy podłoża o odczynie zasadowym, gdyż roślina ta preferuje glebę o pH lekko kwaśnym. Klon japoński źle zniesie zarówno przelanie i zastoje wody, jak i długotrwałą suszę. Pamiętajmy, aby właściwie podlewać to drzewo. Warto, aby ziemia w donicy była stale lekko wilgotna.

Zimowanie klonu palmowego w donicy

Zazwyczaj zimowanie klonu japońskiego w donicy stanowi wyzwanie. Wynika to z faktu, że na tarasach albo balkonach uprawia się karłowate odmiany tej rośliny, mniej odporne na niskie temperatury i trudniejsze warunki pogodowe. Dodatkowo znajdujący się w donicy system korzeniowy jest bardziej narażony na mróz. Aby więc zapewnić roślinie bezpieczne zimowanie, przenieśmy klon w miejsce, gdzie panuje temperatura zbliżona do 0°C.

A co zrobić, jeżeli nie mamy takiej możliwości? Wówczas zabierzmy się za właściwie zabezpieczenie korzeni. W tym celu ściółkujemy je za pomocą materiałów organicznych. Z kolei części nadziemne okrywamy agrowłókniną. Donicę z klonem przenosimy w miejsce osłonięte od wiatru, co również ułatwi roślinie przetrwanie trudnego czasu. Dobrym pomysłem będzie postawienie pojemnika, w którym rośnie klon, na grubej warstwie styropianu. Ten materiał ma właściwości izolacyjne, dzięki którym ochroni korzenie naszego okazu przed mrozem. Innym rozwiązaniem może być obudowanie donicy styropianem ze wszystkich stron.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:26