StoryEditorKLUCZ DO KWITNIENIA SZLUMBERGERY

Jak przycinać grudnika? Dzięki temu zabiegowi wypuści nowe pąki!

04.12.2023., 10:00h
Grudnik to idealna roślina na czas bożonarodzeniowy. Pięknie się rozwija i zakwita w czasie, gdy większość gatunków pozostaje w stanie spoczynku. Wyjątkowe kwiatostany mają różnorodne barwy i stanowią o ogromnej atrakcyjności szlumbergery. Aby zachwycały, musimy odpowiednio pielęgnować zygokaktusa! Jak?

Pielęgnacja grudnika – o czym warto pamiętać, aby zygokaktus zdrowo się rozwijał?

Grudnik zapasy wody gromadzi w swoich łodygach, nie jest więc rośliną szczególnie wrażliwą na przeschnięte podłoże. To gatunek, który nie znosi nadmiaru wilgoci w glebie i zastojów wody. Często takie warunki prowadzą do gnicia bryły korzeniowej zygokaktusa i powodują rozwój chorób grzybowych. Nasz egzemplarz tej rośliny podlewajmy więc umiarkowanie. Dobrym rozwiązaniem będzie usypanie na dnie donicy warstwy drenażu, która odprowadzi nadmiar wody.

Kaktus bożonarodzeniowy będzie potrzebował gleby przepuszczalnej. Ten gatunek lubi kwaśne pH podłoża. Poza tym nie jest szczególnie wymagający. Nie potrzebuje również wiele miejsca w doniczce. Ważne jednak, aby pozwolić pędom grudnika swobodnie opadać. To wpłynie pozytywnie na rozrost rośliny.

Trzeba zwrócić także uwagę na dostęp do światła słonecznego. Zimą będzie ono szczególnie niezbędne grudnikowi. Warto więc wybierać dla szlumbergery parapety szczególnie jasne. Pamiętajmy również o utrzymaniu stałej, pokojowej temperatury w pomieszczeniu, w którym przebywa ten gatunek. Roślina ta nie znosi bowiem nagłych zmian temperatur. Szkodliwe będzie zarówno gwałtowne ocieplenie, jak i oziębienie. Nie narażajmy też grudnika na przeciągi. Uważajmy na bliskie sąsiedztwo kaloryferów – to także może zaszkodzić roślinie. Latem zadbajmy o bardziej zacienione stanowisko dla zygokaktusa.

Ważne jest również dokarmianie rośliny nawozem. W czasie wiosny i lata zasilamy grudnika minimum raz na 2 tygodnie. Wykorzystujemy nawóz do roślin zielonych. W okresie jesienno-zimowym natomiast dokarmiamy szlumbergerę raz na 3-4 tygodnie, tym razem używając preparatów do kaktusów oraz sukulentów.

image

Jak przycinać grudnika? Dzięki temu zabiegowi wypuści nowe pąki!

FOTO: Pixabay

Przycinanie grudnika – kiedy i jak należy to zrobić?

Grudnik nie wymaga przycinania. Po co więc wykonywać ten zabieg? Wynika to z faktu, że przycinanie niektórych pędów przynosi wiele korzyści temu gatunkowi. Dzięki usuwaniu pewnych części rośliny wpłyniemy na jej bujniejszy wzrost. Dodatkowo będziemy mogli nadać naszemu egzemplarzowi atrakcyjny kształt. Ponadto z pędów uciętych, które nie są porażone chorobami czy uszkodzone, będą mogły powstać nowe sadzonki. Pędy szlumbergery możemy przycinać właściwie w każdym momencie – zarówno w sezonie wegetacyjnym, jak i poza nim. Ważne, aby wykonać zabieg wtedy, gdy na roślinie są już przekwitłe pąki, albo gdy wiele części jest zmarniałych czy obumarłych. Możemy też rozważyć usunięcie tych części rośliny, które za bardzo się rozrosły.

Do usuwania części zygokaktusa używamy zawsze ostrego i zdezynfekowanego narzędzia. Powinien to być nóż bądź sekator. Unikamy nożyczek, ponieważ najczęściej miażdżą one tkanki roślinne. Cięcie wykonujemy jak najbardziej precyzyjnie, pewnymi ruchami. Dzięki temu nie uszkodzimy szlumbergery. Po zakończeniu kwitnienia warto przycinać zbyt długie łodygi. Usuwamy kilka segmentów liści, rozpoczynając od końcówek. Nie usuwamy jednak więcej niż 1/3 części pędu. Odpowiednio przycięty grudnik szybko się zregeneruje, a dodatkowo zostanie pobudzony do rozrostu. Roślina nabierze pięknego, zwartego pokroju.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 13:05