Jaką ziemię preferuje monstera?
Monstera będzie wymagała ziemi lekkiej, dobrze napowietrzonej i przepuszczalnej. Wszystko ze względu na to, że ten gatunek nie toleruje przelania podłoża. Nadmierna wilgoć w doniczce szybko doprowadzi do zgnicia korzeni rośliny. Odpowiednia ziemia natomiast pozytywnie wpłynie na rozwój systemu korzeniowego, a także na wzrost całego okazu. Warto też, aby zapewnić monsterze glebę bogatą w składniki pokarmowe. Dla tej rośliny nie sprawdzą się gotowe, sklepowe mieszanki, określane jako ziemia dla kwiatów, ziemia uniwersalna czy ziemia dla roślin zielonych. Dlaczego? Są one zazwyczaj zbyt ciężkie i zbite, przez co za długo magazynują wodę.
Podłoże do monstery – jak przygotować je samodzielnie?
Podłoże do monstery powinno być lekkie oraz niegromadzące dużych zastojów wody. Gdy tworzymy sami ziemię dla tej rośliny, pamiętajmy, aby zmieszać ze sobą komponenty o zróżnicowanym rozdrobnieniu, czyli tak zwanej frakcji.
Jakie składniki powinna mieć ziemia dla monstery?
- baza, czyli bogate w materię organiczną podłoże – ziemia kompostowa, torf wysoki bądź inne;
- elementy poprawiające przepuszczalność – włókna kokosa, chipsy kokosowe, rozdrobniona kora sosnowa, perlit, wermikulit, keramzyt bądź inne;
- dodatek węgla aktywnego, który zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych.
Podłoże przygotowujemy, mieszając ze sobą wszystkie komponenty i dokładnie je zwilżając. Inny sposób to stworzenie tak zwanego „bigosu”. To ziemia uniwersalna, zakupiona w sklepie, zmieszana z komponentami, które zwiększą jej przepuszczalność. Pamiętajmy, aby korę sosnową przed użyciem wyprażyć w piekarniku w temperaturze 150°C przez minimum 15 minut. W ten sposób pozbędziemy się z niej ewentualnych larw i jaj szkodników. Gotowe! Teraz w tak przygotowanej ziemi możemy umieścić naszą monsterę.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements