Jak dbać o sansewierię?
Wężownica jest nie tylko elegancka, ale również ma wiele innych właściwości. Warto postawić ją w sypialni, bowiem przechwytuje toksyny i różne szkodliwe substancje, a następnie przekształca je w tlen. Dzięki tej doniczkowej roślinie będziemy więc spać znacznie zdrowiej. Na pewno jednak chcemy, aby nasza sansewieria zdrowo się rozwijała. Na szczęście nie jest kwiatem szczególnie wymagającym w uprawie.
Musimy ustawić doniczkę z tym gatunkiem w odpowiednim miejscu. Sansewieria uwielbia pomieszczenia jasne, ze światłem rozproszonym, chociaż da sobie radę również w półcieniu. Nie będzie dla niej jednak korzystna ekspozycja na silne promienie słoneczne. Zadbajmy też o właściwe podłoże w pojemniku. Wężownica preferuje luźną i dobrze przepuszczalną ziemię o lekko zasadowym odczynie. Możemy wykorzystać zwyczajną ziemię uniwersalną do roślin doniczkowych. Jeżeli chodzi o pielęgnację, to dbajmy o to, aby nie przelać naszego okazu. Lepiej podlewać sansewierię rzadziej, bowiem gromadzie ona wodę w liściach i korzeniach, nie ucierpi więc szczególnie przez dłuższy czas suszy.
Co zrobić, aby sansewieria wypuściła nowe liście? Kluczowy jest ten produkt
Sansewieria nie wymaga szczególnie intensywnego nawożenia. Raz w miesiącu, szczególnie w czasie wzrostu, warto jednak podlać roślinę specjalnym specyfikiem, który bez problemu stworzymy sami w domu. Wystarczy nam mocznik w postaci granulowanej. Ten produkt zawiera sporą dawkę azotu, pamiętajmy więc, aby ostrożnie stosować go poza okresem wegetacyjnym. Roślina w czasie jesienno-zimowym powinna mieć również czas na spoczynek, a duże dawki azotu znacząco jej to utrudnią, pobudzając do wzrostu. Mocznik to tani związek chemiczny, a białe granulki bez problemu odnajdziemy w większości sklepów ogrodniczych.
Jak przygotować specyfik dla sansewierii? Wystarczy do 2 l wody dodać 1 łyżeczkę mocznika. Całość dokładnie mieszamy – aż do rozpuszczenia się granulek. Taką odżywką podlewamy naszą wężownicę. Nie będziemy musieli czekać długo na zniewalające efekty. Wkrótce roślina zacznie wypuszczać nowe liście i intensywnie rosnąć.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements