StoryEditorKWIATY DONICZKOWE

Jak uratować gnijącego storczyka?

13.02.2023., 16:00h
Storczyk to piękny i elegancki kwiat, cieszący się sporą popularnością. Podczas jego pielęgnacji łatwo jednak o błąd, który może doprowadzić do marnienia rośliny. Musimy jej zapewnić warunki zbliżone do tych naturalnych – ciepło, wysoką wilgotność oraz półcień. W przeciwnym razie nasza orchidea może zacząć chorować, zasychać bądź gnić.

Uważaj na te błędy w pielęgnacji storczyków!

Nadmierne podlewanie storczyków grozi przelaniem. Ciągle zalegająca w doniczce woda sprzyja rozwojowi infekcji grzybicznych. Oznacza to, że w wodzie zaczną rozwijać się atakujące korzenie drobnoustroje. Będzie objawiać się to brązowieniem korzeni i liści, a także utratą przez te części rośliny elastyczności. Dodatkowo procesowi towarzyszy nieprzyjemny zapach zgnilizny. Przesuszenie to wynik zbyt rzadkiego podlewania orchidei bądź ustawienia ich w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera w sezonie grzewczym. Zbyt suche powietrze sprawia, że rośliny będą zrzucać kwiaty, ich liście się pomarszczą i będą żółknąć, a korzenie staną się szare i zasuszone.

Gdy storczyki ustawimy w ciemnym pomieszczeniu, nie będą one w stanie zgromadzić potrzebnej do wytworzenia pąków kwiatowych energii. Orchidea, która nie ma dostępu do odpowiedniej ilości światła, kwitnie bardzo rzadko bądź wcale, a jej liście są matowe i ciemne. Z drugiej strony storczyki wystawione na bezpośrednie, silne nasłonecznienie mogą ulec poparzeniu. Zbyt ostre słońce może spowodować pojawianie się ciemnych plam na liściach rośliny.

Również zimne przeciągi mogą zaszkodzić storczykom. Nie należy w okresie jesienno-zimowym wietrzyć długo pomieszczeń, gdyż przemarznięta orchidea będzie zrzucać istniejące już kwiaty oraz pąki kwiatowe.

Należy jeszcze zwrócić uwagę na podłoże dla storczyka. Nie zasadzajmy tej rośliny w uniwersalnej ziemi do kwiatów. Taka gleba jest nieprzepuszczalna, nadmiernie wilgotna i zbyt ciężka – a system korzeniowy orchidei jest bardzo delikatny. W przypadku zasadzenia w takim podłożu roślina szybko zacznie gnić i obumierać, gdyż nie będzie mogła pobrać składników mineralnych oraz wody.

Jak uratować gnijącego storczyka? Poradnik krok po korku

Krok 1. Wyjmij storczyka z doniczki. Pozwól korzeniom ocieknąć z nadmiaru wody.

Krok 2. Delikatnie wyciągnij korzenie z dotychczasowej osłonki. Przede wszystkim pozbądź się resztek podłoża, w którym znajdowała się roślina.

Krok 3. Dokładnie sprawdź korzenie. Wszystkie gnijące części odetnij zdezynfekowanymi nożyczkami. Miejsca po cięciu posyp cynamonem lub posmaruj wodą utlenioną – wówczas nie rozwinie się infekcja. Odetnij także zaschnięte oraz zgniłe liście. Na chwilę odstaw roślinę, aby rany się zagoiły.

Krok 4. Przesadź roślinę do świeżego podłoża. Najlepiej wykorzystać specjalną mieszankę dla storczyków. Można także podłoże przygotować samodzielnie. Wystarczy na dno doniczki wysypać warstwę keramzytu, włożyć roślinę, a później obsypać korzenie mchem, kawałkami kory i perlitem. Następnie orchideę podlewamy, ale w sposób umiarkowany – woda ma spłynąć po korzeniach i zatrzymać się na dnie doniczki.

Krok 5. Odżywiamy korzenie domowym nawozem. Jedną torebkę czarnej herbaty zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy do wystygnięcia. Po tym czasie naparem podlewamy roślinę bądź tylko spryskujemy korzenie. Herbata zadziała na storczyki pobudzająco i wzmacniająco, umożliwiając roślinom regenerację.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 02:32