StoryEditorROZMNAŻANIE ANTURIUM

Jak w prosty sposób pozyskać sadzonki anturium?

15.01.2024., 12:00h
Anturium to znana i lubiana roślina doniczkowa. Przyciąga wzrok wyjątkowymi kwiatami, a także niezwykłymi liśćmi w intensywnych barwach. Ten gatunek nie jest trudny w pielęgnacji, warto jednak spełnić jego podstawowe wymagania, aby idealnie się prezentował. A jak rozmnożyć anturium?

Rozmnażanie anturium – trzy sposoby na pozyskanie sadzonek

Anturium można w prosty sposób rozmnożyć w domu. Dzięki temu zabiegowi pozyskamy sadzonki, z których wyhodujemy nowe rośliny. Jak więc uzyskać nowy egzemplarz tego gatunku? Mamy trzy możliwości.

Najpopularniejsza metoda polega na podziale rośliny. W celu uzyskania sadzonek, anturium powinniśmy podzielić na kilka części, a każdą z nich umieścić w osobnej doniczce. Ten sposób sprawdzi się idealnie w przypadku kwiatów starszych, już bardzo rozrośniętych.

Kolejne rozwiązanie również jest łatwe, chociaż będzie wymagało nieco większego nakładu pracy. Rozmnożenie przez sadzonkę liściową polega na odcięciu liścia i umieszczeniu go w wodzie bądź w wilgotnym podłożu. Po kilku tygodniach zauważymy, że z zerwanej części anturium rozwinęły się nowe korzenie – wtedy młodą sadzonkę będziemy mogli przesadzić do doniczki.

Ostatni sposób jest zdecydowanie najtrudniejszy, a dodatkowo wymaga sporej cierpliwości. Jest to rozmnażanie z nasion. Zabieg ten polega na wysianiu anturium w wilgotnej ziemi. Musimy utrzymywać stale ciepło i wilgoć, aż do chwili, w której z podłoża zaczną przebijać sadzonki. Pamiętajmy, że ten sposób jest szczególnie trudny ze względu na fakt, że nie wszystkie nasiona dojrzeją, niektóre wykiełkują źle lub wyrosną z nich bardzo nędzne siewki.

Odmładzanie anturium w kilku krokach – przywróć piękny wygląd swojej roślinie!

Anturium ma tendencję do gubienia zielonych, niżej rosnących liści. Wygląda to zdecydowanie nieestetycznie, gdy w doniczce pozostaje łodyga z intensywnie wybarwionymi przylistkami i kwiatostanem. Dla każdego, kto chce, aby jego anturium było gęste i zachwycało, polecamy odmładzanie rośliny. Na czym to polega? Oto instrukcja krok po kroku:

1. Odrośla, a więc te pędy, które wyrastają u podstawy kwiatostanu, odcinamy możliwie jak najbliżej nasady. Zachowujemy przy tym jak najwięcej zawiązków korzeni przybyszowych.

2. Z pędów usuwamy liście dolne. Pozostawiamy wyłącznie 2 lub 3 położone najwyżej.

3. Taki pęd sadzimy w doniczce wypełnionej substratem torfowym bądź innym, bardzo przepuszczalnym podłożem.

4. Cały czas zapewniamy roślinie odpowiednio wysoką wilgotność powietrza.

5. Tak przygotowane anturium ustawiamy w miejscu ciepłym, w którym panuje temperatura pokojowa. Unikajmy jednak bezpośredniego nasłonecznienia.

6. Po pojawieniu się pierwszych liści będziemy mieć pewność, że roślina się ukorzeniła.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 05:11