Rozmnażanie anturium – trzy sposoby na pozyskanie sadzonek
Anturium można w prosty sposób rozmnożyć w domu. Dzięki temu zabiegowi pozyskamy sadzonki, z których wyhodujemy nowe rośliny. Jak więc uzyskać nowy egzemplarz tego gatunku? Mamy trzy możliwości.
Najpopularniejsza metoda polega na podziale rośliny. W celu uzyskania sadzonek, anturium powinniśmy podzielić na kilka części, a każdą z nich umieścić w osobnej doniczce. Ten sposób sprawdzi się idealnie w przypadku kwiatów starszych, już bardzo rozrośniętych.
Kolejne rozwiązanie również jest łatwe, chociaż będzie wymagało nieco większego nakładu pracy. Rozmnożenie przez sadzonkę liściową polega na odcięciu liścia i umieszczeniu go w wodzie bądź w wilgotnym podłożu. Po kilku tygodniach zauważymy, że z zerwanej części anturium rozwinęły się nowe korzenie – wtedy młodą sadzonkę będziemy mogli przesadzić do doniczki.
Ostatni sposób jest zdecydowanie najtrudniejszy, a dodatkowo wymaga sporej cierpliwości. Jest to rozmnażanie z nasion. Zabieg ten polega na wysianiu anturium w wilgotnej ziemi. Musimy utrzymywać stale ciepło i wilgoć, aż do chwili, w której z podłoża zaczną przebijać sadzonki. Pamiętajmy, że ten sposób jest szczególnie trudny ze względu na fakt, że nie wszystkie nasiona dojrzeją, niektóre wykiełkują źle lub wyrosną z nich bardzo nędzne siewki.
Odmładzanie anturium w kilku krokach – przywróć piękny wygląd swojej roślinie!
Anturium ma tendencję do gubienia zielonych, niżej rosnących liści. Wygląda to zdecydowanie nieestetycznie, gdy w doniczce pozostaje łodyga z intensywnie wybarwionymi przylistkami i kwiatostanem. Dla każdego, kto chce, aby jego anturium było gęste i zachwycało, polecamy odmładzanie rośliny. Na czym to polega? Oto instrukcja krok po kroku:
1. Odrośla, a więc te pędy, które wyrastają u podstawy kwiatostanu, odcinamy możliwie jak najbliżej nasady. Zachowujemy przy tym jak najwięcej zawiązków korzeni przybyszowych.
2. Z pędów usuwamy liście dolne. Pozostawiamy wyłącznie 2 lub 3 położone najwyżej.
3. Taki pęd sadzimy w doniczce wypełnionej substratem torfowym bądź innym, bardzo przepuszczalnym podłożem.
4. Cały czas zapewniamy roślinie odpowiednio wysoką wilgotność powietrza.
5. Tak przygotowane anturium ustawiamy w miejscu ciepłym, w którym panuje temperatura pokojowa. Unikajmy jednak bezpośredniego nasłonecznienia.
6. Po pojawieniu się pierwszych liści będziemy mieć pewność, że roślina się ukorzeniła.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements