StoryEditorNATURALNE METODY

Jak wykorzystać cynamon w uprawie roślin doniczkowych?

12.12.2022., 08:00h

Cynamon to nie tylko aromatyczna przyprawa wzbogacająca smak potraw. Okazuje się, że może być on również pomocny w uprawie roślin. Nie wszyscy wiedzą o zbawiennych właściwościach cynamonu, a szkoda – ma on wpływ na zdrowie nie tylko ludzi, ale także roślin.

Cynamon w uprawie roślin – jakie są zalety i dlaczego warto?

Cynamon pochodzi z wewnętrznej kory drzew Cinnamomum verum. Przyprawą, którą możemy kupić w sklepie najczęściej, jest tak zwany cynamon kasja, który uprawiany jest w Indonezji oraz w Chinach. „Prawdziwy” cynamon pochodzi natomiast ze Sri Lanki i nazywany jest cynamonem cejlońskim. Jest on znacznie lepszym wyborem, jeżeli chodzi o walory smakowe i zdrowotne. W przypadku uprawy roślin nie ma jednak zbyt dużego znaczenia, który rodzaj tej przyprawy wybierzemy. Warto pamiętać, że cynamon kasja jest znacznie bardziej atrakcyjny cenowo niż ten, który pochodzi ze Sri Lanki.

Aldehyd cynamonowy odznacza się właściwościami przeciwbakteryjnymi oraz przeciwgrzybicznymi. Dodatkowo wspomaga on ukorzenianie się roślin i hamuje działanie tych mikroorganizmów, które powodowałyby gnicie łodyg u sadzonek. Dodatkowo cynamon pomaga w gojeniu się świeżych ran u roślin. Wystarczy posmarować przyprawą miejsce cięcia. Poza tym cynamon może ograniczać obecność pleśni w podłożu. Sprawdzi się również w walce z przędziorkami, gdyż dla tych szkodników jest szczególnie niebezpieczny. Cynamon skutecznie odstrasza także inne owady – mrówki, komary czy ziemiórki. Jeżeli zastosowujemy oprysk z tej przyprawy, to możemy być pewni, że zahamuje ona rozprzestrzenianie się rdzy, mączniaka prawdziwego czy innych chorób grzybowych.

Jak stosować cynamon w uprawie roślin doniczkowych?

Najprostszy sposób wykorzystania cynamonu polega na wysypaniu proszku na podłoże wokół rośliny oraz na oprószeniu nim liści. Można także zastosować oprysk z cynamonu bądź olejku cynamonowego. Pierwszy z nich zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych. Do jego przygotowania będziemy potrzebować 2 łyżki stołowe przyprawy oraz 2 szklanki gorącej wody. Cynamon zalewamy, a następnie przykrywamy na około 30 min. W ten sposób olejki eteryczne z proszku się nie ulotnią. Tak zaparzoną miksturę przecedzamy przez cienki materiał bądź sitko. Powstały płyn wlewamy do butelki z rozpylaczem. Preparatem spryskujemy liście oraz łodygi roślin.

Drugi sposób to oprysk z olejku cynamonowego. Odstraszy on przeróżne insekty, w tym ziemiórki i komary. 20-25 kropli olejku rozpuszczamy w 1-2 szklankach letniej wody. Do tej mieszaniny dodajemy kilka kropel płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. Pamiętajmy, aby tego preparatu nie stosować częściej niż 2 razy w tygodniu.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

Źródło: prayerplantgirls.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 12:24