StoryEditorDOMOWE SPOSOBY

Jak wzmocnić rośliny doniczkowe i pozbyć się szkodników? Preparat z kurkumy zdziała cuda!

11.03.2024., 10:00h
Kurkuma to składnik wielu dań. Ta przyprawa używana jest od dawna także w pielęgnacji roślin. Żółty proszek w szybki sposób zwalczy szkodniki, a dodatkowo poradzi sobie z różnymi chorobami. Poza tym kurkuma skutecznie wzmocni domowe uprawy. Jak wykonać oprysk czy nawóz z tej przyprawy?

Kurkuma ułatwi zwalczanie szkodników

Oprysk z kurkumy można wykonać błyskawicznie. Wystarczy łyżeczkę sproszkowanej przyprawy rozpuścić w połowie szklanki letniej wody. Całość dokładnie mieszamy, a następnie przecedzamy przez gęste sitko. Dzięki temu pozbędziemy się większych kawałków proszku, które się nie rozpuściły. Teraz środek wystarczy przelać do butelki z atomizerem. Spryskujemy nim górne i dolne strony liści. Oprysk z kurkumy zadziała na wełnowce, mszyce i ziemiórki.

Kurkuma wspomoże walkę z chorobami grzybowymi

Aby przygotować domowy preparat na choroby grzybowe, wystarczy po raz kolejny przygotować dwa składniki. Do sporej miski bądź innego naczynia wsypujemy 20-25 g sproszkowanej przyprawy. Zalewamy kurkumę 1 l ciepłej wody. Dokładnie mieszamy całość. Teraz możemy spryskiwać rośliny doniczkowe. Aby środek był jak najbardziej skuteczny, do oprysku warto dodać nieco popiołu drzewnego. Kurkuma pomoże w zwalczaniu rdzy, mącznika czy innych schorzeń.

Kurkuma wzmocni roślinę

Domowy nawóz z kurkumy wspomoże także wzrost rośliny, wzmacniając podłoże. Dzięki tej przyprawie pozbędziemy się też larw szkodników, które często bytują w ziemi doniczkowej. Wystarczy zmieszać sproszkowaną kurkumę z podłożem. Proporcja to 1 łyżka proszku na 3-4 l gleby. Dzięki temu zabiegowi wzmocnimy system korzeniowy naszych upraw, a przy tym zwiększymy ich odporność na szkodniki.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: interia.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 06:32