StoryEditorPIĘKNE PELARGONIE W NOWYM SEZONIE!

Jak zabezpieczyć i przechowywać pelargonię na zimę?

06.12.2023., 08:00h
Pelargonie to dosyć lubiane w naszym kraju rośliny, choć łatwo padają ofiarą mrozów. Z tego względu warto je zimą odpowiednio przechowywać, aby w przyszłym sezonie znowu mogły zachwycać. Oto najprostsze sposoby na przechowywanie tych uroczych kwiatów w okresie ujemnych temperatur.

Czy pelargonie warto zabezpieczać przed zimą?

Pelargonia inaczej nazywana jest geranium i od wielu lat króluje wśród najbardziej lubianych roślin doniczkowych. Często gości na naszych balkonach czy tarasach, czasem też w ogrodach albo w domach. Kwiaty tego gatunku różnorodnie się wybarwiają i wydzielają przyjemne zapachy, ozdabiając otoczenie przez praktycznie cały sezon wegetacyjny – od wiosny do późnej jesieni. Niestety, pelargonie są ciepłolubne, co oznacza, że surowa i mroźna zima szybko doprowadzi do ich obumarcia, jeżeli nie zabezpieczymy odpowiednio tych roślin.

Pelargonie w Polsce często są traktowane jako gatunki sezonowe. A tak naprawdę nie będzie dla nas wielkim wysiłkiem, aby zapewnić im przeżycie zimy. W ten sposób będziemy mogli zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na zakup nowych egzemplarzy w przyszłym roku. Dodatkowo nie przyczynimy się do marnowania zieleni. Pamiętajmy też, że niektóre odmiany pelargonii są dosyć drogocenne i rzadkie. Warto więc zadbać zimą o nasze gerania – to podejście szczególnie ekonomiczne i ekologiczne!

image

Jak zabezpieczyć i przechowywać pelargonię na zimę?

FOTO: Pixabay

Jak przechowywać pelargonie przez zimę?

Zimowanie pelargonii odbywa się poprzez ich odpowiednie przechowywanie. Do wyboru mamy kilka opcji, w zależności od chęci i możliwości. Najlepiej te rośliny doniczkowe przenieść do jasnego, lecz dosyć chłodnego pomieszczenia. Temperatura w nim panująca powinna oscylować wokół 10-15°C. Dodatkowo przyda się parapet na słonecznym oknie. Unikajmy jednak stanowiska blisko źródła silnego ciepła, którym jest na przykład kominek czy kaloryfer. Pomieszczenie powinno mieć również dobrą cyrkulację powietrza. Zimować pelargonie możemy też w piwnicy czy w garażu. Te przestrzenie powinny być nieogrzewane i chłodne, lecz nie może tam panować ujemna temperatura. W takich warunkach rośliny podlewamy co kilka tygodni, aby nie uschły całkowicie.

Jeżeli chodzi o pelargonie ogrodowe, to poleca się ich wykopanie i przechowywanie w suchym torfie. Usuwamy rośliny z ich stałego miejsca w ogrodzie jeszcze przed spadnięciem śniegu. Następnie wykopane okazy oczyszczamy z resztek ziemi i przechowujemy w wysuszonym torfie. Pelargonie możemy umieścić również w piasku. Ważne, aby również w tym przypadku miejsce przechowywania było chłodne, lecz wolne od przymrozków.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 14:07