StoryEditorROŚLINY DOMOWE

Jakie kwiaty doniczkowe sprawdzą się w pokoju dziecka?

07.12.2022., 08:00h

Rośliny doniczkowe nie tylko wyglądają pięknie w naszych domach, ale także poprawiają samopoczucie. Również w pokoju dziecka może zagościć zieleń. Trzeba jednak wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo pociech. Jakie kwiaty doniczkowe są bezpieczne i które sprawdzą się dobrze w pokoju dziecka?

Kwiaty doniczkowe idealne do pokoju dziecka

Dziecko z ciekawością poznaje otaczający je świat. Gdy wybieramy rośliny doniczkowe do pokoju dziecka, zwracajmy uwagę na etap rozwoju naszej pociechy. Uwagę niemowlaków przyciągają przede wszystkim intensywne barwy. Nieco starsze, kilkuletnie dzieci natomiast często badają świat za pomocą zmysłów – dotykają, wąchają, a nawet wkładają do ust. Z tego względu należy uważać, aby dziecko nie zjadło kawałka rośliny! Z kolei starsze pociechy z chęcią będą zajmować się roślinami, które znajdą się w ich pokoju.

Gerbera

Gerbera to piękna roślina o dużych i trwałych kwiatach koszyczkowych. Znajdują się one na silnych łodygach i mogą przybierać przeróżne barwy: od zimnej bieli po ciepłą czerwień. Gerbera kwitnie od połowy późnej wiosny do końca lata. Lubi pomieszczenia jasne, lecz o umiarkowanej temperaturze. Idealnie będzie, gdy słupek termometru wskaże około 16°C. Roślinę tę podlewamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Nawozimy ją co 2 tygodnie, lecz podczas zimowego okresu spoczynku całkowicie rezygnujemy z tego zabiegu. Pamiętajmy, że gerbera nie toleruje uszkodzeń korzeni, trzeba więc bardzo ostrożnie ją przesadzać.

Zielistka

Zielistka to bardzo popularna roślina doniczkowa, urokliwa i łatwa w uprawie. Potrzebuje jasnego stanowiska. Umieszczamy ją w pokoju, w którym temperatura utrzymuje się w przedziale 16-21°C. Jednak zielistka zaaklimatyzuje się również w pomieszczeniu słabiej oświetlonym. Latem na roślinie pojawiają się delikatne, białe kwiaty. W okresie wzrostu zasilamy ją co 2 tygodnie nawozem do kwiatów doniczkowych, zimą natomiast przerywamy nawożenie. Zielistka preferuje wilgotne podłoże oraz częste zraszanie. Unikajmy jednak nadmiernego podlewania.

Trzykrotka pasiasta

Trzykrotka to efektowana, silnie rosnąca roślina o błyszczących liściach. Lubi stanowiska jasne oraz temperatury w przedziale 16-21°C. Liście tej rośliny wybarwiają się na ciekawe kolory. Mogą być ciemnozielone, srebrzystopaskowane, z czerwonym połyskiem lub jasnozielone, białosmugowane. Trzykrotkę warto uszczykiwać, w ten sposób będziemy zagęszczać jej pędy. Podlewamy regularnie raz w tygodniu, a w okresie wzrostu zasilamy co dwa tygodnie nawozami do roślin doniczkowych.

Nefrolepis

Nefrolepis to bardzo popularna paproć, która idealnie nada się do pokoju dziecka. Należy chronić tę roślinę przed bezpośrednim słońcem, gdyż lubi stanowiska lekko cieniste. Preferuje temperaturę pokojową. W okresie wzrostu naszą paproć nawozimy co 2 tygodnie, a zimą raz w miesiącu. Pamiętajmy również o utrzymaniu stałej wilgotności w doniczce.

Jakich roślin unikać w pokoju dziecka?

Z pewnością w pokoju dziecka nie powinny znaleźć się trujące kwiaty doniczkowe. Zawarte w nich związki chemiczne powodują zaburzenia układu pokarmowego, a niekiedy także nerwowego czy sercowo-naczyniowego. Trujące rośliny doniczkowe to między innymi:

  • skrzydłokwiat;
  • anturium;
  • monstera;
  • filodendron;
  • bluszcz doniczkowy;
  • wilczomlecz lśniący;
  • gwiazda betlejemska;
  • oleander pospolity;
  • barwinek różowy.

Nie wybierajmy do pokoju dziecka także roślin o ostro zakończonych liściach, takich jak dracena czy juka domowa. Uważajmy także na rośliny z kolcami: kaktusy i miniaturowe róże. Dodatkowo na dziecko będące alergikiem źle będą wpływać silnie pachnące rośliny: hiacynt, narcyz, lilia czy jaśmin.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 16:00