StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

Jakie rośliny pochłaniają wilgoć? Warto mieć je w swoim domu

21.11.2022., 08:00h

Nadmierna wilgotność powietrza w domu niestety negatywnie wpływa nie tylko na ściany czy meble, ale także na nasze zdrowie i samopoczucie. Istnieją jednak rośliny, które potrafią poprawić jakość powietrza i jednocześnie pochłaniać wilgoć. Co więcej, wiele z nich niweluje szkodliwe substancje. Co to za rośliny?

Wilgoć w domu: czy można jej zapobiec?

Nadmiar wilgoci w domach coraz częściej staje się problemem Polaków. Przyczynia się do tego zwłaszcza klimat, gdyż przez wiele miesięcy temperatura na zewnątrz jest niska, a wilgotność powietrza duża. Sprzyjają temu także błędy i uszkodzenia w konstrukcji budynku, nieprawidłowa wentylacja lub nieodpowiednie ogrzewanie. Powstawanie wilgoci w budynkach często prowadzi do rozwoju pleśni, która niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Chociaż kupujemy pochłaniacze wilgoci, które zapobiegną jej gromadzeniu się w pomieszczeniach, to prostszym i bardziej ekologicznym sposobem jest umieszczenie we wnętrzu roślin doniczkowych. Wiele z nich nie tylko stanowi dekorację, ale także pochłania wilgoć z powietrza, dodatkowo je jonizując i oczyszczając z wielu szkodliwych substancji.

Jakie rośliny oczyszczają powietrze?

Nawet jeśli w domu nie mamy sporo wilgoci, to warto zwrócić uwagę na kuchnię i łazienkę. W łazience używamy sporo wody, dodatkowo często jest to niewielkie i często zamykane pomieszczenie. Podwyższona temperatura w łazience powoduje, że wilgoć się nie skrapla, a zamiast tego stale unosi się w powietrzu. W kuchni natomiast podczas gotowania unosi się sporo pary, nawet jeśli używamy okapu. W przypadku obu tych pomieszczeń warto zadbać o odpowiednią wentylację, ale można także spróbować wprowadzić do naszych wnętrz rośliny, które pomogą w pozbyciu się wilgoci.

Zielistka Sternberga

Długie, wywijające się liście zielistki nadają roślinie bardzo atrakcyjny wygląd. Kwiat ten świetnie będzie prezentował się we wnętrzach w stylu skandynawskim czy boho. Zielistka doskonale oczyszcza powietrze z grzybów, pochłania wilgoć oraz jonizuje powietrze. Nada się tam, gdzie powracający grzyb. Świetnie sprawdzi się w łazience. Jeżeli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, warto delikatnie zraszać zielistkę. Róbmy to codziennie, w przeciwnym razie na końcach jej liści pojawią się zeschnięcia. Roślina ta ma duże zdolności do regeneracji, a przy tym jest uniwersalna – nada się na stanowisko zarówno ze światłem rozproszonym, jak i w miejscu cienistym.

Bluszcz pospolity

Bluszcz to pnącze, które bardzo szybko się rozrasta. Najlepiej będzie prezentował się na wysokim kwietniku. Jest to roślina samoczepna, co oznacza, że można łatwo ją ukształtować według pomysłu. Dobrym pomysłem będzie zarówno pozostawienie pędów zwisających, jak i umieszczenie w doniczce konstrukcji, po której bluszcz będzie się piął. Roślina ta bardzo dobrze absorbuje wilgoć. Lubi niższe temperatury, jednak jej stanowisko musi znajdować się w cieniu. Często zraszajmy bluszcz, najlepiej za pomocą wody o temperaturze pokojowej.

Oplątwa

Oplątwa to egzotyczny epifit o oryginalnym wyglądzie. Ma długie i zakręcone liście o niebywałych walorach estetycznych. Ze względu na to, że w naturze oplątwa porasta korę drzew, nie potrzebuje w ogóle podłoża. Lubi przebywać w ciepłych i umiarkowanie nasłonecznionych miejscach. Dobrze sprawdzi się w kuchni lub w łazience. Należy regularnie zraszać tę roślinę, a od czasu do czasu trzeba zafundować jej kąpiel. Nie przesadzajmy jednak z ilością wody, gdyż oplątwa szybko zgnije.

image

Wiele roślin nada się do widnej łazienki.

FOTO: Envato Elements

Storczyki

Kwiaty storczyków są delikatne i niezwykle urokliwe. Mogą przybierać kolory bieli, różu, fioletu czy żółci. Te rośliny absorbują wilgoć z powietrza i dodatkowo zapobiegają rozprzestrzenianiu się pleśni. Storczyki preferują umiarkowanie słoneczne stanowisko. Warto nawozić je wiosną i latem. Dodatkowo co 10-14 dni fundujemy orchideom kąpiel, uważając, aby nie zamoczyć eleganckich kwiatów.

Paproć

To popularna w Polsce doniczkowa roślina. Jej długie pnącza charakteryzują się wyjątkowymi liśćmi. Paproć pochłania promieniowanie, oczyszcza powietrze oraz absorbuje wilgoć. Pielęgnacja tej rośliny nie jest skomplikowana. Stanowisko paprotki powinno być delikatnie zacienione, lecz z dostępem do rozproszonego światła. Nawadniamy ją z umiarem – podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne. Przelanie rośliny doprowadzi do jej całkowitego zmarnienia.

Chamedora wytworna

Roślina ta nazywana jest również palmą koralową. Ma charakterystyczne, postrzępione liście i kilka odnóg. Dobrze czuje się w temperaturze pomiędzy 15 a 20°C, a idealne dla niej stanowisko powinno być zacienione. Chamedora doskonale sprawdzi się jako naturalny osuszacz powietrza. Przy jej uprawie zadbajmy o odpowiednią warstwę drenażową w donicy. Palma koralowa sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w kuchni czy widnej łazience.

Skrzydłokwiat

To bardzo dekoracyjna roślina, zwracająca uwagę skórzastymi liśćmi i białymi, delikatnymi kwiatami. Bardzo dobrze sprawdzi się w łazience czy kuchni, gdyż absorbuje parę wodną. Skrzydłokwiat lubi stanowisko z przytłumionym światłem. Podlewajmy tę roślinę kilka razy w tygodniu, uważając jednak, aby jej nie przelać.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 11:46