StoryEditorPIĘKNY OGRÓD

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, aby nawet podczas suszy było kolorowo?

17.02.2023., 08:00h
Susza to zmora każdego ogrodnika. Na szczęście istnieją rośliny, które są niezwykle odporne na brak wody i inne niekorzystne warunki. Niektóre gatunki wręcz idealnie czują się w suchym podłożu. Będą one cieszyć oko wieloma barwami, nawet jeżeli nie będziemy się specjalnie zajmować ich pielęgnacją.

Rojniki

To rośliny należące do rodziny sukulentów, które są przystosowane do życia w trudnych warunkach, gdy dostęp do wody jest utrudniony. Rojniki, podobnie jak inne sukulenty, wykształciły tak zwaną tkankę wodną. Umożliwia ona magazynowanie wody oraz substancji odżywczych, z których roślina może korzystać w trakcie suszy. Rojniki kwitną od lata do jesieni. Ich kwiaty są niezwykle kolorowe, będą więc piękną ozdobą rabaty ogrodowej.

Rozchodniki

Znane również jako sedum, rozchodniki również należą do rodziny sukulentów. Są niezwykle łatwe w uprawie i oczywiście odporne na suszę. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej. Rozchodniki mogą przybierać różne odcienie żółci, pomarańczu, zieleni oraz czerwieni. Od wczesnego lata do późnej jesieni te rośliny tworzą piękne kwiaty, przyciągające różne owady, przede wszystkim motyle.

Lawenda wąskolistna

Ta bardzo popularna roślina ogrodowa charakteryzuje się wąskimi, lancetowatymi liśćmi, ale to jej intensywnie fioletowe kwiaty są największą ozdobą lawendy. Kwitnie ona latem. Jest niezwykle łatwa w uprawie i bardzo wytrzymała. Chociaż pochodzi z ciepłego basenu Morza Śródziemnego, to poradzi sobie również z polskimi zimami. Istnieją nawet mrozoodporne odmiany lawendy.

Tymianek pospolity

To bardzo popularna roślina, naturalnie rosnąca na południu Europy. Tymianek znany jest zwłaszcza ze swoich leczniczych i kulinarnych właściwości, ale warto wiedzieć, że świetnie sprawdzi się również jako ozdoba ogrodu. Ma wąskie, zielone liście, a jego drobne, fioletowe kwiaty na szczytach pędów pojawiają się od maja do czerwca. Roślina ta wydziela intensywny i piękny aromat.

Jałowiec

To roślina iglasta, która występuje w wielu różnych odmianach. Ich ogromna różnorodność sprawia, że jałowiec sprawdzi się w każdym ogrodzie. Roślinę te cechują mocno zagęszczone oraz intensywnie zielone igły, które nawet w trudnych warunkach nie zmianują koloru. Jałowiec świetnie radzi sobie z suszą oraz mrozami. Rośnie powoli, lecz nie będzie wymagać częstego przycinania czy kształtowania. Większość odmian jałowca jest bardzo łatwa w uprawie.

Juka karolińska

Roślina ta pochodzi z górzystych terenów Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Jej naturalne miejsce występowania przyczyniło się do uodpornienia juki na trudne warunki glebowe i klimatyczne. Przede wszystkim roślina dobrze znosi brak stałego dostępu do wody. Jej liście są grube i ostro zakończone, a kwiaty żółte bądź białe. Podczas kwitnienia roślina tworzy dekoracyjne kłosy.

image

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie, aby nawet podczas suszy było kolorowo?

FOTO: Pixabay

Mikołajek alpejski

Ta roślina to niski, zimozielony gatunek z rodziny astrowatych. Mikołajek alpejski szczególnie ceniony jest ze względu na charakterystyczny wygląd oraz niebiesko-srebrzysto-zielone zabarwienie. Liście rośliny tworzą zwarte kobierce o średnicy około 20 cm. Kwitnie ona latem, na biało lub różowo. Mikołajek idealnie nadaje się do aranżacji oryginalnej rabaty.

Krwawnik ogrodowy

To łatwa w uprawie i bardzo wytrzymała bylina. W zależności od odmiany może osiągać nawet do 60 cm wysokości. Krwawnik ma zielone i błyszczące liście i piękne kwiaty, pojawiające się od czerwca do sierpnia. Kępy tych kwiatów mogą mieć różne kolory: biały, czerwony, różowy czy żółty.

Kostrzewa silna

To niezwykle odporny na suszę gatunek. Jego wysokie i ciemnozielone liście tworzą gęste kępy. Na roślinie na przełomie czerwca i lipca pojawiają się żółte kwiaty. Kostrzewa silna świetnie sprawdzi się w ogrodach skalnych. W suchych i mocno nasłonecznionych miejscach ogrodu możemy natomiast stworzyć z niej niski i zielony dywan.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 09:57