StoryEditorJesienne astry

Jakie są najbardziej jesienne kwiaty? To astry! Sprawdź, jak o nie dbać, aby pięknie rosły.

22.09.2024., 08:00h
Julita SemrauJulita Semrau

Astry to kwiaty, które jednoznacznie symbolizują nadchodzącą jesień. Pomimo ochłodzenia oraz opadających liści, te rośliny wciąż pozostają kolorowe, przyciągając wzrok do pięknych rabat. Sprawdź, kiedy sadzić astry i w jaki sposób je pielęgnować!

Z tego artykułu dowiesz się:

Jaką odmianę astrów wybrać?

Jak poprawnie siać astry?

Jak pielęgnować astry?

Do czego można wykorzystać astry?

Jaką odmianę astrów wybrać?

Astry to rośliny z rodziny Asteraceae i występują nawet w kilkuset odmianach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Poszczególne kwiaty różnią się wyglądem, wysokością, paletą kolorystyczną oraz okresem sadzenia i kwitnienia.

W polskich ogrodach najczęściej spotkamy astry nowobelgijskie, które rosną aż do 150 centymetrów i szczególnie dobrze prezentują się w dużych grupach, gdyż charakteryzują się gęstym i ciemnozielonym listowiem.

Jeśli wolimy kwiaty o bardziej zwartym pokroju, warto zdecydować się na wysokie astry nowoangielskie, które charakteryzują się dużymi i puszystymi kwiatami.

Mniejsze i delikatniejsze są astry karłowatego gatunku Symphyotrichum dumosum, którego wysokość nie przekracza 4 centymetrów.

Wszystkie wspomniane gatunki występują w wielu odmianach kolorystycznych, a połączone, mogą tworzyć barwne kompozycje.

image
Ogród jesienią

Czas na czosnek ozimy, cebulę dymkę i kwiaty cebulowe! Sprawdź, kiedy i jak je sadzić!

Jak poprawnie siać astry?

Astry jesienne, które okres kwitnienia mają w sierpniu oraz wrześniu, sadzimy od marca do maja. Niezwykle ważne jest zachowanie odstępów, które dla odmian karłowatych wynoszą minimum 20 × 20 centymetrów, natomiast dla odmian wysokim 80 × 80 centymetrów. Jeśli natomiast decydujemy się na wysiew astrów z nasion, proces ten warto rozpocząć już w lutym bądź marcu.

Jak pielęgnować astry?

Astry są kwiatami, które nie mają zbyt wygórowanych wymagań pielęgnacyjnych. Aby więc ułatwić ich uprawę, przygotowaliśmy listę podstawowych kroków i zadań, których musimy się podjąć, aby kwiaty rosły bujnie i pozostały zdrowe jak najdłużej.

Pielęgnację kwiatów rozpoczynamy już na etapie ich sadzenia. Wysiewając astry, warto pamiętać, że najlepiej czują się one w pełnym słońcu.

Poza odpowiednim nasłonecznieniem, warto zadbać również o prawidłowo odżywioną glebę, która powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna, o odczynie pomiędzy 5,5 a 6,5 pH.

W pielęgnacji astrów ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Dlatego też najlepszym wyborem będzie podlewanie kropelkowe.

Astry potrzebują zwiększonych dawek nawozów w okresie ich intensywnego wzrostu. Aby osiągnąć zamierzone efekty, warto zwrócić się ku nawozom wieloskładnikowym lub odżywkom organicznym.

Przeczytaj także: Czy przycinać hortensje na jesień? Sprawdź, jak i kiedy, żeby nie uszkodzić kwiatów!

Do czego można wykorzystać astry?

Astry to jesienne rośliny, które nie tylko pięknie prezentują się na rabatach oraz kompozycjach kwiatowych, ale doskonale sprawdzą się również jako dodatek do sałatek lub dekoracja tortu. Jadalne są zarówno liście, którym przypisuje się szereg korzyści zdrowotnych, jak i cienkie oraz lekko słodkie płatki, które wydzielają neutralny zapach. Niektórzy decydują się również na parzenie herbatki z astra angielskiego, która pobudza delikatne pocenie się i pomaga w walce z przeziębieniem.

Niepodważalną zaletą hodowli astrów jest ich zdolność przyciągania owadów, które zapylają ogród pod koniec sezonu. Zimą natomiast zapewniają one pożywienie dla ptaków i wielu małych zwierząt, które znajdują schronienie w łodygach.

 

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. październik 2024 09:08