StoryEditorCZY WARTO MIEĆ ROŚLINY W DOMU?

Kwiaty doniczkowe pozytywnie wpływają na zdrowie! Które warto mieć w domu?

25.02.2023., 12:00h
Uprawa kwiatów doniczkowych nie zawsze należy do najłatwiejszych. Domowe rośliny mogą się jednak nam bardzo odwdzięczyć, gdyż poprawiają samopoczucie, dodają sił, a nawet… leczą! Wystarczy odpowiednio dobrać daną roślinę do naszych potrzeb. Dlaczego warto mieć w domu kwiaty doniczkowe?

Kwiaty doniczkowe poprawiają jakość powietrza

Nasze zdrowie zależy zwłaszcza od jakości powietrza, jakie wdychamy. Okazuje się, że rośliny pokojowe potrafią zniwelować szkodliwe substancje w naszym otoczeniu. Jak działają kwiaty doniczkowe? Przede wszystkim dostarczają tlenu. W różnych miejscach, gdzie gromadzi się często sporo ludzi (np. w salach konferencyjnych) stężenie dwutlenku węgla jest większe. W takich pomieszczeniach świetnie sprawdzi się anturium, skrzydłokwiat, ołustek czy daktylowiec niski. Niektóre rośliny wręcz powinny znajdować się w każdej sypialni, gdyż wydzielają tlen również w nocy. Są to między innymi: aloes, sansewieria, storczyk czy kaktus bożonarodzeniowy.

Rośliny zwiększają także wilgotność powietrza. Dostarczona kwiatom doniczkowym woda po oddaniu energii wyparowuje przez liście, dzięki czemu jakość powietrza znacząco się poprawia. Najlepsze roślinne „nawilżacze powietrza” to szeflera oraz paproć. Dodatkowo kwiaty doniczkowe potrafią zwalczać bakterie, wirusy i zarodniki grzybów. Dzieje się to za sprawą fitoncydów, czyli lotnych substancji zwanych również roślinnymi antybiotykami.

Pewnie wiele osób już wie, że kwiaty doniczkowe oczyszczają również powietrze ze szkodliwych substancji, które pojawiają się w naszym otoczeniu za sprawą tworzyw sztucznych, syntetycznych tkanin, klejów czy lakierów. Substancje zawarte w tych wyrobach mogą powodować zmęczenie, bóle głowy, łzawienie oczu, podrażnienie błon śluzowych nosa i gardła, alergię, astmę czy nawet zaburzenia systemu nerwowego. Do oczyszczenia powietrza w naszym otoczeniu idealnie nada się fikus benjamina i difenbachia.

Kwiaty doniczkowe jako aromaterapia

Przyjemne zapachy wpływają na poprawę naszego samopoczucia. Chociaż zazwyczaj pachną kwiaty, to substancje odpowiedzialne za aromat znajdują się także w innych częściach rośliny – w liściach, pędach, owocach, a nawet w nasionach i korzeniach. Szczególnie korzystnymi roślinami dzięki swoim zapachowym walorom są:

  • jaśmin lekarski, który ma działanie relaksujące, stymulujące oraz antydepresyjne;
  • drzewka pomarańczowe i cytrynowe, które uspokajają, poprawiają koncentrację i pobudzają do działania;
  • gardenia, która pomaga w stanach depresyjnych, zwiększając radość życia;
  • stefanotis bukietowy, który sprzyja nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich;
  • pelargonia, a zwłaszcza geranium, które łagodzi zmienne stany emocjonalne oraz ma właściwości antyseptyczne.

Kwiaty doniczkowe poprawiają samopoczucie

Kolor zielony według wielu badań poprawia pracę płuc i krążenie krwi, może nawet pogłębiać i uspokajać oddech. Doniczkowa zieleń wpływa również na psychikę człowieka. Feng shui, a więc wschodnia sztuka aranżacji przestrzeni, wskazuje na kształt liści danej rośliny. Energię łagodną wydzielają te kwiaty pokojowe, które mają okrągłe, miękkie i cienkie liście (np. bluszcz, pelargonia, fiołek), z kolei liście twarde, ostre i spiczaste (np. sansewierii, juki czy agawy) mogą prowokować kłótnie.

Warto wiedzieć, że dla osób starszych idealnie nadadzą się fiołki afrykańskie, paprocie czy begonie. Nastroją one pozytywnie do życia i dodadzą energii. Ludzie nieśmiali powinni otaczać się anturium. W przypadku osób osłabionych długotrwałym stresem pomocna będzie bugenwilla.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. marzec 2024 16:11