StoryEditorNIEBEZPIECZNE ROŚLINY

Masz te kwiaty doniczkowe w domu? Uważaj, mogą być trujące!

20.12.2022., 08:00h

Posiadanie w domu roślin jest coraz bardziej popularne. I nic dziwnego! W końcu kwiaty doniczkowe poprawiają jakość powietrza, a ich zieleń uspokaja. Niestety, wiele z nich jest silnie trujących, trzeba więc szczególnie na nie uważać. Które rośliny są najbardziej trujące? Co zrobić w przypadku zatrucia?

Rośliny trujące w domu: na nie szczególnie trzeba uważać!

W przypadku wielu roślin doniczkowych nie należy dopuścić do kontaktu soków roślinnych ze skórą. Oczywistym jest również, że większość roślin doniczkowych jest niejadalna, a więc w przypadku połknięcia ich części należy obserwować wszystkie objawy. Z każdą niepokojącą reakcją powinniśmy udać się niezwłocznie do lekarza.

1. Datura (Bieluń)

image

Datura (Bieluń)

FOTO: Envato Elements

Datura to bardzo efektowna i imponująca roślina, której piękne kwiaty przypominają w kształcie trąbki. Jednak we wszystkich jej częściach są zawarte trujące alkaloidy, które w dużej dawce potrafią być śmiertelne. Szkodliwe substancje wywołują palpitacje serca, konwulsje, halucynacje, a nawet mogą prowadzić do śpiączki.

2. Gwiazda betlejemska (Poinsecja)

image

Gwiazda betlejemska (Poinsecja)

FOTO: Envato Elements

Poinsecja to piękna roślina, nierozerwalnie kojarzona z Bożym Narodzeniem. Wielu z nas nie wyobraża sobie klimatycznych Świąt bez tego kwiatu. Pamiętajmy jednak, że kontakt z sokami zawartymi w roślinie może powodować wysypki i podrażnienia skóry.

3. Anturium

image

Anturium

FOTO: Envato Elements

Anturium to elegancka i oryginalna roślina, często goszcząca w naszych domach. Jej kolbiasty kwiatostan otoczony jest pokrytymi woskiem liśćmi. Niestety, to właśnie liście, a także pędy, zawierają kryształki szczawianu wapnia. Ich ilość w roślinie nie jest spora, pamiętajmy jednak, że są one trujące dla człowieka. Połknięcie kawałka anturium spowoduje obrzęk języka, gardła oraz warg. Kontakt skóry z sokiem może skończyć się wysypką, z kolei zatarcie nim oka grozi poważnym zapaleniem spojówek.

4. Bluszcz doniczkowy

image

Bluszcz doniczkowy

FOTO: Envato Elements

Wszystkie części bluszczu zawierają w sobie saponiny. Są to substancje działające drażniąco na skórę i spojówki oczu. Połknięcie kawałka bluszczu może doprowadzić do zaburzeń i zatrzymania oddechu, pojawienia się gorączki i wysypki, halucynacji, odrętwienia, wymiotów.

5. Skrzydłokwiat

image

Skrzydłokwiat

FOTO: Envato Elements

Interesujący i delikatny skrzydłokwiat to popularny kwiat doniczkowy, lecz, niestety – również trujący. Roślina ta zawiera w sobie szczawiany wapnia. Należy uważać, aby żadna jej część nie dostała się do ust. Grozi to podrażnieniem śluzówki jamy ustnej i przewodu pokarmowego oraz obrzękami górnych dróg oddechowych.

6. Monstera

image

Monstera

FOTO: Envato Elements

Ta imponująca i ozdobna roślina gości w niejednym domu. Jest dosyć wymagająca, ale bardzo efektowna, dlatego cieszy się sporą popularnością. Może jednak okazać się szczególnie niebezpieczna. Kontakt z sokiem monstery skończyć może się wysypką, pieczeniem spojówek czy – w przypadku połknięcia – obrzmieniem błon śluzowych przewodu pokarmowego.

7. Cyklamen perski

image

Cyklamen perski

FOTO: Envato Elements

Na tę piękną roślinę należy uważać zwłaszcza przy rozmnażaniu czy przesadzaniu. Podczas wykonywania tych czynności lepiej mieć na rękach gumowe rękawiczki i pod żadnym pozorem nie zbliżać dłoni do ust! Dlaczego? Podziemne bulwy cyklamenu zawierają trujące dla człowieka saponiny i cyklaminę. Ich dotarcie do przewodu pokarmowego może spowodować nudności, wymioty i biegunkę, zawroty głowy czy drgawki.

8. Wilczomlecz lśniący

To piękny kwiat z Madagaskaru, który świetnie aklimatyzuje się w nasłonecznionych miejscach. Należy jednak uważać, zwłaszcza jeżeli w pobliżu znajdują się dzieci. Kontakt z tą rośliną może spowodować podrażnienie skóry czy biegunkę.

9. Oleander pospolity

image

Oleander pospolity

FOTO: Envato Elements

Chociaż oleander może być wykorzystywany jako roślina lecznicza, pomagając na przykład w chorobach układu krążenia, to jednak okazuje się także szczególnie trujący. Najczęściej ten dekoracyjny kwiat wydaje się niegroźny, lecz zawiera on trujący sok, uwalniający się po przecięciu rośliny. Kontakt z nim może podrażniać skórę, z kolei spożycie kawałka rośliny grozi zatruciem, drgawkami czy osłabieniem serca.

10. Filodendron

image

Filodendron

FOTO: Envato Elements

Podobnie jak anturium, zawiera w sobie szczawiany oraz inne uczulające substancje. Kontakt z sokiem tej rośliny grozi bolesnym podrażnieniem skóry lub wysypką. Po połknięciu mogą pojawić się następujące dolegliwości: bóle brzucha, wymioty, pieczenie jamy ustnej i gardła, ślinotok, obrzęk błon śluzowych.

Oczywiście to nie wszystkie kwiaty doniczkowe, które są silnie trujące. Inne niebezpieczne rośliny to:

  • rośliny z rodziny obrazkowatych;
  • rośliny psiankowate;
  • rośliny amarylkowate;
  • alokazja;
  • fikus;
  • kaladium;
  • hoja;
  • amarylis;
  • scindapsus.

Pierwsza pomoc w przypadku zatrucia rośliną

Zazwyczaj podczas zabiegów pielęgnacyjnych wokół roślin dochodzi do podrażnienia skóry, niekiedy także oczu. Prace takie powinniśmy więc zawsze wykonywać w ochronnych rękawiczkach. Po zakończeniu pracy pamiętać należy również o dokładnym umyciu rąk.

A co zrobić, jeżeli już doszło do kontaktu z niebezpieczną rośliną? W przypadku podrażnienia skóry lub oczu należy jak najszybciej spłukać te miejsca silnym strumieniem zimnej wody. Jeżeli sok lub fragment roślin dostał się do jamy ustnej, powinniśmy przepłukać usta wodą lub mlekiem. Nie połykajmy jednak w tym przypadku płynów! Jeżeli dojdzie do połknięcia fragmentu kwiatu, powinniśmy od razu wywołać wymioty, przy czym należy wypić bardzo dużą ilość wody. Dzięki temu rozcieńczymy truciznę i ułatwimy jej wydalenie z naszego organizmu. Jeżeli po spożyciu rośliny wystąpiły halucynacje, pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie pić wody. W przypadku bardzo silnego zatrucia niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: Deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 20:26