StoryEditorKwiaty

Mieczyki, dale, fryzje – piękne kwiaty cebulowe w ogrodzie i na tarasie

Jakie kwiaty towrzy mieczyk abisyńsk czy agapant, zwany lilią afrykańską. Jak będzie wyglądać w naszym ogrodzie czy na tarasie iksja czy eukomis? I wreszcie jak przygotować podłoże pod mieczyki, dalie czy frezje?

Nie tylko jesienią sadzi się rośliny cebulowe. Są gatunki, które nie wytrzymują zimowych temperatur i te należy sadzić wiosną, przeważnie po 15 maja, gdy minie obawa przymrozków.

Jak przygotować ogród czy taras pod nowe kwiaty?

Rośliny cebulowe, kłączowe czy bulwiaste możemy uprawiać zarówno na kwiatowych rabatach, jak i w pojemnikach na tarasie. Sadząc je w pojemnikach, należy zadbać o właściwy drenaż. Pod rośliny wybierajmy miejsce na rabacie ciepłe i słoneczne, a także lekko wilgotne. Zanim wysadzimy cebule na rabatach, należy dokładnie przygotować podłoże, czyli je odchwaścić, głęboko przekopać z kompostem bądź przefermentowanym obornikiem i wyrównać. Należy również pamiętać, że głębokość sadzenia roślin cebulowych zależna jest od wielkości cebuli i wynosi trzykrotną jej wielkość.

Kiedy sadzić mieczyki czy dalie?

Do roślin wysadzanych na rabaty wiosną należy mieczyk. W sprzedaży dostępne są liczne odmiany o przeróżnych barwach kwiatów zebranych w okazałe groniaste kwiatostany. Cebule mieczyków wysadza się do gruntu, w zależności od uprawy, od połowy kwietnia do połowy czerwca.

Równie dużą sympatią cieszą się dalie, zwane georginiami. Tych też jest ogromna gama – różnią się wysokością, budową kwiatostanów i kolorem kwiatów. Do gruntu powinny trafić w drugiej połowie maja.

Zainteresuj się pięknymi frezjami czy iksją

Z rzadziej uprawianych na uwagę zasługuje frezja, która szczyci się odmianami o wielu barwach pięknie pachnących kwiatów zebranych w wygięte na bok kwiatostany.

Inną piękną rośliną jest iksja, która ma liczne gwiazdkowate, zebrane w kłosowate kwiatostany kwiaty barwy białej, żółtej, pomarańczowej, różowej czy czerwonej.

Tym, którzy lubią ciekawostki, polecany jest eukomis tworzący charakterystyczne kwiatostany w postaci gron, które na górze kończą się pióropuszem liści.

Piękna lilia afrykańska i mieczyk abisyński

A może agapant, zwany lilią afrykańską? Ma dekoracyjne, kuliste kwiatostany złożone z białych lub niebieskich kwiatów. Do tej plejady należy również zaliczyć inkarwillę, która ma kielichowate kwiaty w różnych barwach, jak i z liści przypominających nieco paprocie.

Ciekawa jest także galtonia, zwana letnim hiacyntem. Ma pachnące, dzwonkowate białe kwiaty w kwiato­stanach osadzonych na wysokim pędzie. Podobnie umieszczone są duże białe lub żółte kwiaty o oryginalnej budowie u ismeny.

Ciekawą rośliną jest . Jest bliskim krewnym popularnych u nas mieczyków ogrodowych. Wytwarza atrakcyjne gwiazdkowate kwiaty o białej barwie z karminowo-brązowym oczkiem.

Małgorzata Wyrzykowska

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. maj 2024 06:02