StoryEditorKWIATY DONICZKOWE

Monstera – jak dbać o największą gwiazdę wśród roślin doniczkowych?

03.09.2023., 09:00h
Monstera to roślina, która potrafi zaimponować swoją elegancją oraz zjawiskowymi liśćmi. Nic więc dziwnego, że stała się tak popularna wśród miłośników roślin w mediach społecznościowych. Istnieje wiele odmian monstery, a niektóre z nich są naprawdę bardzo rzadkie. Warto dowiedzieć się, jak o nie zadbać.

Monstera wymaga odpowiedniego stanowiska

Monstera to egzotyczne pnącze, które w warunkach domowych może dorosnąć nawet do 2 metrów wysokości. W naturze porasta lasy tropikalne Ameryki Środkowej. Nic więc dziwnego, że roślina ma szczególne wymagania. Najlepiej będzie czuła się w pomieszczeniach, w których poziom wilgoci jest dosyć wysoki. Warto dodatkowo spryskiwać liście monstery, jeżeli w naszym domu powietrze jest dosyć suche. Okazuje się, że idealnym miejscem dla monstery może się stać… zaparowana łazienka!

image

Monstera – jak dbać o największą gwiazdę wśród roślin doniczkowych?

FOTO: Envato Elements

Ważny jest także dostęp do światła słonecznego. Słońce nie może padać bezpośrednio na to egzotyczne pnącze. Idealne będzie stanowisko, do którego dociera światło rozproszone. Będzie to więc miejsce w głębi domu, na stoliku bądź komodzie, gdzie promienie słoneczne padają zza firanki czy żaluzji. Ten kwiat doniczkowy najlepiej będzie czuł się z dala od okna południowego.

Pozostaje jeszcze kwestia temperatury. Chociaż monstera jest bardzo odporna na wahania temperatur, to jednak w suchym i znacznie chłodnym miejscu nie będzie czuła się dobrze – może nawet zacząć obumierać. Nie stawiajmy więc monstery bezpośrednio pod klimatyzatorem. I pamiętajmy o regularnym zraszaniu bądź zakupmy nawilżacz powietrza. W pomieszczeniu powinna panować temperatura pokojowa.

image

Monstera – jak dbać o największą gwiazdę wśród roślin doniczkowych?

FOTO: Envato Elements

Co warto wiedzieć o pielęgnacji monstery?

Myśląc o podlewaniu monstery, musimy wziąć pod uwagę naturalne dla niej warunki w klimacie lasów deszczowych. To tam właśnie padają ulewne deszcze, lecz po nich następują długie okresy suszy. Częste i obfite podlewanie tej rośliny nie będzie więc wskazane. To pnącze wystarczy podlać raz na tydzień, a w miesiącach zimowych nawet raz na dwa tygodnie. Uważajmy jednak na wyschnięcie podłoża w doniczce. Warto kierować się zasadą, iż podlewamy nasze kwiaty doniczkowe po przeschnięciu wierzchniej warstwy ziemi.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 17:53