StoryEditorKWIATY DONICZKOWE

Najlepsze sposoby na odżywienie skrzydłokwiatu. Wypróbuj te dwa proste triki!

08.11.2023., 08:00h
Skrzydłokwiat to urokliwa i bardzo lubiana roślina doniczkowa. Wzrok skupiają zwłaszcza białe kwiaty, którym gatunek zawdzięcza swoją nazwę. Przypominają one bowiem nieco rozłożone do lotu skrzydła. Oprócz walorów dekoracyjnych, skrzydłokwiat ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Jak go odżywić, aby pięknie się prezentował?

Odżywka z liści laurowych wzmocni skrzydłokwiata

Liście laurowe często wykorzystywane są w kuchni – nadają wspaniałego smaku różnym potrawom. Na tym jednak nie kończy się zastosowanie aromatycznego ziela. Zawiera ono sporo potasu i fosforu. Są to pierwiastki, które przede wszystkim wzmacniają system korzeniowy roślin i skutecznie wpływają na jego rozrost. Dodatkowo liść laurowy wspomoże wytwarzanie przez skrzydłokwiat pąków kwiatowych.

Przy pielęgnacji roślin doniczkowych używajmy naparu z liści laurowych. Aby go przygotować, wykorzystujemy 4 liście i 1 l wody. Ziele wrzucamy do wody, a następnie całość zagotowujemy. Po kilku minutach naczynie zdejmujemy z ognia i pozostawiamy płyn do całkowitego wystygnięcia. Po tym czasie nasza mikstura jest gotowa – powinna wówczas przybrać nieco ciemniejszą barwę niż czysta woda. W jaki sposób stosować ten preparat? Najlepiej raz na 2 tygodnie podlewać nim skrzydłokwiat, zwłaszcza w sezonie wegetacyjnym.

Popiół drzewny – bogactwo składników potrzebnych roślinom

Popiół drzewny często traktujemy jako odpad, chociaż może się przydać w ogrodnictwie. Ma odczyn zasadowy i jest bogaty w różnego rodzaju pierwiastki, na przykład potas, sód, wapń, fosfor czy magnez. Dodatkowo warto wiedzieć, że popiół drzewny nie zawiera azotu – ten pierwiastek jest w całości uwalniany do atmosfery podczas procesu spalania. Nawóz z tego materiału idealnie nada się do odżywienia naszego skrzydłokwiatu.

Popiół drzewny możemy zastosować na dwa różne sposoby. Pierwszy polega na wymieszaniu wierzchniej warstwy ziemi w doniczce z popiołem. Po podlaniu rośliny materiał będzie wnikał głębiej w podłoże. Druga metoda będzie to podlewanie skrzydłokwiatu specjalnym płynem. Do jego przyrządzenia będziemy potrzebować 1 łyżki popiołu drzewnego oraz 1 l gorącej wody. Oba składniki dokładnie mieszamy, a następnie wystudzony preparat wlewamy do doniczki z rośliną. To idealna wzmacniająca odżywka dla wszelkich kwiatów doniczkowych. Ponieważ obfituje w różne składniki mineralne, nie stosujmy jej zbyt często – maksymalnie 2 razy w miesiącu. Zbyt częste podlewanie tym płynem skrzydłokwiata poskutkuje żółknięciem liści.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:48