Odżywka z liści laurowych wzmocni skrzydłokwiata
Liście laurowe często wykorzystywane są w kuchni – nadają wspaniałego smaku różnym potrawom. Na tym jednak nie kończy się zastosowanie aromatycznego ziela. Zawiera ono sporo potasu i fosforu. Są to pierwiastki, które przede wszystkim wzmacniają system korzeniowy roślin i skutecznie wpływają na jego rozrost. Dodatkowo liść laurowy wspomoże wytwarzanie przez skrzydłokwiat pąków kwiatowych.
Przy pielęgnacji roślin doniczkowych używajmy naparu z liści laurowych. Aby go przygotować, wykorzystujemy 4 liście i 1 l wody. Ziele wrzucamy do wody, a następnie całość zagotowujemy. Po kilku minutach naczynie zdejmujemy z ognia i pozostawiamy płyn do całkowitego wystygnięcia. Po tym czasie nasza mikstura jest gotowa – powinna wówczas przybrać nieco ciemniejszą barwę niż czysta woda. W jaki sposób stosować ten preparat? Najlepiej raz na 2 tygodnie podlewać nim skrzydłokwiat, zwłaszcza w sezonie wegetacyjnym.
Popiół drzewny – bogactwo składników potrzebnych roślinom
Popiół drzewny często traktujemy jako odpad, chociaż może się przydać w ogrodnictwie. Ma odczyn zasadowy i jest bogaty w różnego rodzaju pierwiastki, na przykład potas, sód, wapń, fosfor czy magnez. Dodatkowo warto wiedzieć, że popiół drzewny nie zawiera azotu – ten pierwiastek jest w całości uwalniany do atmosfery podczas procesu spalania. Nawóz z tego materiału idealnie nada się do odżywienia naszego skrzydłokwiatu.
Popiół drzewny możemy zastosować na dwa różne sposoby. Pierwszy polega na wymieszaniu wierzchniej warstwy ziemi w doniczce z popiołem. Po podlaniu rośliny materiał będzie wnikał głębiej w podłoże. Druga metoda będzie to podlewanie skrzydłokwiatu specjalnym płynem. Do jego przyrządzenia będziemy potrzebować 1 łyżki popiołu drzewnego oraz 1 l gorącej wody. Oba składniki dokładnie mieszamy, a następnie wystudzony preparat wlewamy do doniczki z rośliną. To idealna wzmacniająca odżywka dla wszelkich kwiatów doniczkowych. Ponieważ obfituje w różne składniki mineralne, nie stosujmy jej zbyt często – maksymalnie 2 razy w miesiącu. Zbyt częste podlewanie tym płynem skrzydłokwiata poskutkuje żółknięciem liści.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements