StoryEditorKWIATY

Najlepszy nawóz do begonii? Przygotujesz go w domu z jednego składnika

19.05.2023., 08:00h
Nie zawsze warto nabywać gotowe środki chemiczne do ochrony roślin. Dużo tańszym i bardziej ekologicznym sposobem będzie przygotowanie domowych nawozów. Wiele z nich świetnie nada się do pielęgnacji begonii – bez względu na to, czy kwiaty te uprawiamy w donicach, czy w gruncie.

Warunki uprawy begonii doniczkowej

Istnieje wiele różnych odmian begonii, które różnią się nie tylko wyglądem, ale także preferencjami. Większość z nich potrzebuje stanowiska jasnego,  jednak bez narażania na silne nasłonecznienie – chyba że mamy do czynienia z begonią kwitnącą. Wszystkie begonie są wysoce wrażliwe na chłód. Najbardziej optymalna będzie dla tych roślin temperatura pokojowa. Ważnym elementem pielęgnacji jest rozsądne nawadnianie. Begonii nie można przelać! Podlewajmy ją więc tylko wtedy, gdy podłoże zdąży przeschnąć.

Skuteczny nawóz do begonii? Teraz zrobisz go samodzielnie!

Begonia potrzebuje regularnego nawożenia przez cały okres wegetacyjny – najlepiej co 2-3 tygodnie. Gdy mowa o odmianach kwitnących, warto postawić na produkty, które bogate są w fosfor. Z kolei gatunki charakteryzujące się ozdobnymi liśćmi zasilamy potasem i azotem.

Najskuteczniejszy, uniwersalny preparat dla wszystkich odmian i gatunków begonii wykonamy jednak bez problemu samodzielnie. Wystarczy… skórka od banana. W tej części smakowitego owocu zawarte są cenne składniki odżywcze, przede wszystkim potas, fosfor, magnez, siarka czy wapń. Aby wykonać domowy nawóz, świeżą skórkę od banana umieszczamy w litrowym słoiku lub innym pojemniku o podobnej objętości, a następnie zalewamy ciepłą wodą. Preparat odstawiamy w ciemne miejsce i po upływie kilku dni pozbywamy się skórki. Powstały w ten sposób roztwór musimy jeszcze rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Takim „wzmacniaczem” podlewamy begonie regularnie. Bardzo szybko powinniśmy zauważyć efekty.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 22:18