StoryEditorPIĘKNE KWIATY DONICZKOWE

Niespotykane i ciekawe rośliny doniczkowe. Które warto mieć w domu?

16.12.2022., 08:00h

Nietypowe i oryginalne rośliny doniczkowe często przyciągają uwagę gości. I chociaż każdy niespotykanymi kwiatami doniczkowymi będzie się zachwycać, to najczęściej nie są one najłatwiejsze w pielęgnacji. Mimo to warto zainteresować się takimi roślinnymi perełkami, których uprawa przyniesie sporo satysfakcji!

Mimoza wstydliwa

image

Mimozę wstydliwą w Polsce uprawia się zwłaszcza w doniczkach.

FOTO: Pixabay

„Mimoza” to potoczne określenie osoby, którą bardzo łatwo urazić. Tymczasem roślina o tej nazwie również jest bardzo wrażliwa – silnie reaguje ona na dotyk. W tropikach mimoza jest bardzo popularna, w Polsce natomiast uprawia się ją zwłaszcza w doniczkach. Można ją spotkać także na południu Europy – zwłaszcza w ogrodach, parkach i na skwerach. Nie jest trudna w uprawie, będzie jednak wymagała bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska. Mimoza potrzebuje także wilgotnej, dobrze zdrenowanej ziemi – w tym przypadku sprawdzi się podłoże torfowe. Roślina ta preferuje średnią wilgotność w pomieszczeniu, w okresie grzewczym warto jednak wyposażyć pokój w nawilżacz powietrza. Mimoza nie potrzebuje nawożenia, warto w okresie wegetacyjnym zasilić ją niewielką dawką nawozu potasowego. Co ciekawe, mimozę łatwo wyhodować z nasion.

Kangurza łapa

image

Kangurza łapa pochodzi z Australii.

FOTO: Envato Elements

Kangurza łapa pochodzi z Australii. Roślina ta jest bardzo rzadka i nieczęsto spotyka się ją w domach. Jej niezwykłe kwiaty porośnięte są drobnym, aksamitnym meszkiem. Rośnie szybko i nie jest bardzo wymagająca. Przede wszystkim kangurza łapa potrzebuje słonecznego stanowiska oraz lekkiego, przepuszczalnego i żyznego podłoża. Ta australijska roślina jest odporna na okresowe niedobory wody, idealnie więc nada się dla zapominalskich ogrodników. Pamiętajmy jednak, aby kangurzej łapy nie przelać, gdyż szybko zgniją jej korzenie. Podobnie zabójcze dla niej mogą okazać się mroźne przeciągi. Dobrym pomysłem jest jej przycinanie. Należy robić to po wyblaknięciu kwiatów, na wysokości 15 cm nad powierzchnią ziemi. Dzięki temu roślina się zagęści, a dodatkowo zostanie pobudzona do ponownego kwitnienia. Jeszcze jedną zaletą tej rośliny jest jej spora odporność na szkodniki i choroby.

Strelicja

image

Strelicja to nieco bardziej popularna roślina, znana także pod nazwą rajski ptak.

FOTO: Envato Elements

Strelicja to nieco bardziej popularna roślina, znana także pod nazwą rajski ptak – wszystko ze względu na jej wyjątkowy wygląd podczas kwitnienia. Ze względu na trudność uprawy niewielu ogrodników decyduje się na podjęcie wyzwania hodowli strelicji. Roślina ta pochodzi z rejonów Afryki Południowej. Najpopularniejszy gatunek to strelicja królewska, ale można niekiedy natknąć się także na strelicję białą. Roślina ta kwitnie wczesną wiosną bądź późną zimą. Warto zarezerwować dla niej więcej miejsca, gdyż w korzystnych warunkach z pewnością się rozrośnie. Aby tak się stało, musimy zapewnić jej jasne i ciepłe stanowisko. Należy ją również regularnie podlewać. Strelicja jest wrażliwa na spadki temperatury poniżej 15°C, przy czym nie toleruje suchego powietrza. Wymaga także bardzo żyznej i przepuszczalnej gleby. Najlepiej zakupić dla niej donicę ceramiczną lub glinianą.

Jatrofa wielosieczna

image

Jatrofa to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej.

FOTO: Pixabay

Jatrofa to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Ten niewielki krzew doniczkowy ma ciekawe, postrzępione i głęboko powcinane liście. Kwiatostan jest umiejscowiony ponad liśćmi, na długiej łodydze. Roślina ta wymaga dużo światła rozproszonego. Gleba powinna być utrzymywana w stałej wilgotności – nie można doprowadzić do jej przesuszenia. Jatrofa uwielbia wilgoć nie tylko w podłożu, ale również w powietrzu. W niekorzystnych warunkach dolne liście rośliny będą żółknąć. Nie jest ona polecana do domów ze zwierzętami bądź małymi dziećmi – jej sok jest silnie trujący.

Medinilla wspaniała

image

Niezwykle atrakcyjny jest kwiatostan medinilli – ma on postać zwisającej na długiej łodydze wiechy, przypominającej kiście winogron.

FOTO: Pixabay

Ta wiecznie zielona roślina pochodzi z tropikalnych lasów południowo-wschodniej Azji. W naturze rośnie na gałęziach drzew, zaliczana jest do epifitów. Niezwykle atrakcyjny jest kwiatostan medinilli – ma on postać zwisającej na długiej łodydze wiechy, przypominającej kiście winogron. Stąd też wzięły się jej potoczne nazwy: winogronowa róża czy różowa latarnia. Epifit ten najlepiej będzie czuć się w lekkim podłożu do storczyków, wzbogaconym jednak nawozem zakwaszającym pH gleby. Potrzebuje także bardzo dużej wilgotności powietrza, dlatego najlepiej hodować ją w zimowych ogrodach lub oranżeriach. W warunkach domowych trzeba ją często zraszać. W środowisku suchym będzie atakowana przez przędziorki i wełnowce. Nadmiar azotu może zahamować rozwój kwiatów, należy więc zredukować poziom tego pierwiastka do minimum.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 14:31