Z czego można przygotować domowe nawozy dla storczyków?
Oczywiście naszym kapryśnym orchideom doniczkowym możemy dostarczyć preparatów zakupionych w sklepach. Jednak tańszym i bardziej ekologicznym sposobem odżywienia roślin będą naturalne nawozy, które bez trudu przygotujemy w domu. Wystarczy wykorzystać dostępne praktycznie w każdej kuchni składniki. Do nawożenia storczyków nadadzą się skórki z bananów, piwo czy nawet czosnek. Co jednak ciekawe, hodowcy storczyków z Anglii odkryli genialny sposób na wzmocnienie tych pięknych kwiatów i pobudzenie ich do wzrostu oraz kwitnienia. Wystarczy wykorzystać… kości z kurczaka!
Tak, to nie żarty, chociaż ten sposób może wzbudzić uzasadnione niedowierzanie. Tymczasem kości kurczaka to bogate źródło wapnia, potasu, magnezu oraz fosforu – a to pierwiastki niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. Jako nawóz możemy wykorzystać jednak tylko mączkę kostną, a więc sproszkowane kości. Mączka ma dodatkowe właściwości. Przede wszystkim podnosi pH gleby. Dodatkowo neutralizuje wysoki poziom żelaza, azotu i rtęci. Duża zawartość fosforu w sproszkowanych kościach kurczaka wzmacnia kwiaty doniczkowe. Odżywianie mączką kostną storczyków znacząco przekłada się na wydłużenie ich kwitnienia.
Jak przygotować nawóz z kości kurczaka dla storczyków?
Aby przygotować nasz specjalny specyfik, najpierw trzeba ugotować główny składnik – kości z kurczaka. Następnie rozkładamy je na ściereczce bądź ręczniku papierowym i suszymy na słońcu przez 2 lub 3 dni. Po upływie tego czas kości musimy przełożyć do moździerza, a później zmiażdżyć tak, aby uzyskać konsystencję drobnego proszku. W przypadku braku moździerza możemy kości umieścić w woreczku i tłuc je tłuczkiem. Do tak powstałego preparatu warto dodać liście zielonej herbaty, co przełoży się na wzmocnione działanie.
Jak stosować nawóz z mączki kostnej dla storczyków?
Nawóz z pokruszonych kości kurczaka możemy zastosować w dwojaki sposób. Pierwszy polega na posypaniu mączką kostną górnej warstwy ziemi w doniczce, w której posadziliśmy orchideę. Inną opcją jest wymieszanie proszku z podłożem, w którym rośnie kwiat. Tę drugą czynność wykonajmy podczas przesadzania storczyka. Postarajmy się wówczas, aby mączka została równomiernie rozprowadzona we wszystkich warstwach doniczki.
Kamila Berthold
Fot. Envato elements