StoryEditorCZY UPRAWA BEGONII MASONA JEST TRUDNA?

Piękna roślina z unikalnymi liśćmi! Jak dbać o begonię Masona?

27.11.2023., 10:00h
Istnieje wiele gatunków begonii, a każdy z nich prezentuje się naprawdę atrakcyjnie. Ogromne walory ozdobne ma na przykład begonia Masona. Ta roślina doniczkowa charakteryzuje się fantazyjnymi liśćmi. Czy ten kwiat jest trudny w pielęgnacji? Jak uprawiać begonię Masona?

Begonia Masona – charakterystyka. Co to za gatunek?

Begonia Masona to niewielki kwiat doniczkowy – dorosnąć może do około 40-50 cm wysokości. Ten fakt sprawia, że świetnie sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach. Najbardziej wzrok przykuwają jej liście o nieco sercowatym, chociaż niesymetrycznym kształcie. Stanowią one największy walor dekoracyjny tej rośliny. Wszystko przez to, że są one porośnięte drobnymi włoskami, a do tego przybierają bardzo kontrastowe barwy. Najczęściej begonie Masona mają intensywnie zielone liście z ciemnobrązowymi bądź bordowymi przebarwieniami. Ogonki listkowe wyrastają wprost z kłącza. W warunkach domowych ten gatunek rzadko kwitnie. Nic jednak straconego, bowiem kwiaty begonii Masona nie są tak atrakcyjne i estetyczne, jak liście.

image

Piękna roślina z unikalnymi liśćmi! Jak dbać o begonię Masona?

FOTO: Envato Elements

Jak pielęgnować begonię Masona? Podłoże, stanowisko, podlewanie i nawożenie

Begonia Masona to nieszczególnie wymagająca roślina, ale kilka czynników może jej zaszkodzić. Przede wszystkim wybierzmy dla niej odpowiednie stanowisko w domu. Ten kwiat doniczkowy nie może być narażony na bezpośrednie działanie ostrych promieni słonecznych. Złym pomysłem będzie więc południowa ekspozycja. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie doniczki z rośliną w głębi pokoju, bądź na parapecie okien ze strony zachodniej, wschodniej albo północnej. Uważajmy również na przeciągi – jak każda begonia, tak i ten gatunek ich nie znosi! Zapewnijmy naszej doniczkowej zieleni względnie stałą, pokojową temperaturę przez cały rok.

Begonia Masona będzie potrzebowała podłoża lekkiego i przepuszczalnego, o lekko kwaśnym odczynie. Nie zapomnijmy jednak o warstwie drenażu na dnie oraz o otworach odpływowych w doniczce czy w pojemniku. Roślinę podlewamy regularnie, ale bardzo umiarkowanie, zważając na to, że mięsiste korzenie tego gatunku mogą bardzo szybko zgnić. To natomiast doprowadzi w tempie ekspresowym do rozwoju chorób grzybowych. Również nie moczmy ani nie zraszajmy liści tej begonii. Do nawadniania wybierajmy wodę odstaną bądź przegotowaną.

W przypadku tego gatunku usuwamy na bieżąco obumarłe liście, lecz nie przycinamy żadnej części rośliny. W sezonie warto begonię Masona dokarmiać nawozem pozbawionym wapnia. Pamiętajmy, iż jest to gatunek kwasolubny. Najlepiej wybrać preparaty dla roślin o ozdobnych liściach. Uważajmy na dawkowanie, aby nie doprowadzić do zasolenia podłoża. Alternatywą dla tego typu nawozów będzie biohumus. Begonii Masona raczej nie trzeba będzie przesadzać, chyba że zauważymy, że jej system korzeniowy wypełnia całą doniczkę. Wówczas wybieramy pojemnik nieco większy od poprzedniego.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay, Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 19:53