StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

Pielęgnacja storczyków: tych zasad musisz przestrzegać, aby cieszyć się pięknymi kwiatami!

20.10.2022., 08:00h

Orchidee to eleganckie kwiaty doniczkowe, które cieszą się ogromną popularnością. Są dosyć łatwe w uprawie, często jednak w wyniku chorób lub niewłaściwej pielęgnacji tracą swój urok. Jak pielęgnować storczyki i radzić sobie z chorobami tych kwiatów? Jak zadbać o te rośliny w okresie zimowania?

Pielęgnacja storczyków – podstawowe zasady

Istnieje wiele odmian orchidei, natomiast wszystkie wymagają odpowiedniego dostępu do światła słonecznego, wystarczającej ilości wody oraz właściwie dobranego podłoża w doniczce.

Niewystarczająca ilość światła często kończy się tym, że storczyki nie kwitną. Jak więc sprawdzić, czy nasza roślina otrzymuje odpowiednią dawkę promieni słonecznych? Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor jej liści. Ciemnozielony odcień tej części orchidei wskazuje na zbyt małą ilość światła, z kolei żółtawo-zielone bądź czerwone liście stanowią ostrzeżenie, że storczyk otrzymuje za dużo światła. Idealnym odcieniem liści jest jasna zieleń.

Kolejną ważną kwestią jest podłoże dla storczyków. Powinno ono być lekkie i przepuszczalne. Dzięki temu ziemia będzie swobodnie przesychać po podlaniu. Unikajmy sadzenia storczyków w standardowej glebie dedykowanej roślinom ogrodowym. Zamiast tego wybierajmy gotowe mieszanki dedykowane uprawie orchidei.

Warto także sprawdzać orientacyjnie wagę rośliny poprzez podniesienie storczyka do ręki. Jeżeli gleba jest sucha, a storczyk w doniczce wydaje się lekki, jest to znak, że należy go podlać. Ciężka roślina natomiast nie potrzebuje wody. Innym rozwiązaniem sprawdzania wilgotności gleby jest włożenie palca głęboko do doniczki. Gdy podłoże jest suche, należy podlać storczyka. Przyglądajmy się również korzeniom naszej rośliny – ich stan może wiele powiedzieć o kondycji orchidei. Tuż po podlaniu jej korzenie powinny stać się jasnozielone. Jeżeli są szare i wyschnięte, to otrzymuje ona za mało wody. Brązowy lub czarny system korzeniowy świadczy o jej gniciu, co jest spowodowane zbyt dużą ilością wody. Białe korzenie to znak, że ilość wody jest wystarczająca.

Jak podlewać storczyki?

Przez cały rok wlewamy do doniczki wodę wczesnym rankiem. Taka woda musi być przegotowana, ale letnia. Można zastosować także wodę destylowaną. Zimą podlewamy orchideę raz w tygodniu, w cieplejsze miesiące natomiast przynajmniej dwa razy w ciągu tygodnia. Storczyki podlewamy, dopóki woda nie będzie swobodnie wypływać z doniczki. Nie należy jednak przesadzać z podlewaniem! Nadmiar wody prowadzi do gnicia systemu korzeniowego rośliny. Gdy nasze storczyki rosną w pomieszczeniu o suchym powietrzu, dobrą metodą okaże się spryskiwanie ich letnią wodą.

Jak nawozić storczyki?

Pielęgnacja storczyków wymaga oczywiście odpowiedniego nawożenia, zarówno w stanie kwitnienia, jak i niekiedy w stanie spoczynku. Najlepszy będzie zrównoważony nawóz z niezbędnymi składnikami odżywczymi. Musi on zawierać śladowe bądź w ogóle zerowe ilości mocznika i azotu. Niewskazane jest nawożenie suchego storczyka, gdyż powodować może to spalenie suchych korzeni. W pierwszej kolejności zadbajmy więc o odpowiednie nawodnienie rośliny. Po podlaniu nawóz rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:4. Ten roztwór stosujemy co dwa tygodnie lub raz w miesiącu, w zależności od potrzeb orchidei. Warto  mieć na uwadze fakt, iż większość odmian ma największe zapotrzebowania na składniki pokarmowe od kwietnia do września. Wtedy właśnie storczyki rosną intensywnie i kwitną. Sygnałem wskazującym na to, że roślina potrzebuje nawożenia, jest wypuszczenie przez nią nowego pędu kwiatowego czy młodego liścia.

image

Nie należy nawozić suchego storczyka, gdyż można w ten sposób spalić korzenie rośliny.

FOTO: Envato Elements

Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla storczyków?

Orchidee najlepiej czują się przy oknach wychodzących na południe bądź na wschód. Nie umieszczajmy storczyka przy oknie zachodnim, gdyż wysoka temperatura w popołudniowe godziny negatywnie wpłynie na jego rozwój. Stanowiska ze strony północnej są natomiast zbyt zacienione. Ważną zasadą jest, aby liście nie dotykały szyby, zwłaszcza zimą! Niska temperatura może powodować przemarzanie tej części storczyka. Pamiętajmy, że nadmierna ilość światła może poparzyć liście orchidei. Dobrze jest więc przesuwać co jakiś czas doniczkę ze storczykiem – w zależności od pory roku i temperatury, od i do okna.

Jak uprawiać storczyki w czasie spoczynku?

W czasie zimowego spoczynku storczyki tracą kwiaty i liście. Nie wyrzucajmy wtedy rośliny! Potrzebuje ona po prostu czasu na regenerację: wzmacnia swój system korzeniowy, wypuszcza nowe liście i gromadzi energię. Orchidee w doniczce zakwitają przeważnie co 8-12 miesięcy. Nie potrzebują one w czasie zimy tak dużo wody. Wówczas możemy również zaprzestać ich nawożenia. Zimujący storczyk nie pobiera aż tylu składników pokarmowych z gleby, aby mu ich dodatkowo dostarczać. Orchidei, która znajduje się w stanie spoczynku, należy przede wszystkim zapewnić więcej światła, a także przenieść do chłodniejszego pomieszczenia. Pojawiające się na roślinie nowe zalążki pędów to znak, że roślina „wybudza się” z zimowego spoczynku i można zacząć podlewać ją częściej, a także wprowadzać rozcieńczone nawozy.

Jak rozpoznać i zwalczać choroby storczyków?

Jednym z najczęściej spotykanych niepożądanych objawów chorobowych w hodowli storczyka są żółte liście z zielonymi nerwami. Wskazują one na chlorozę liści. Choroba ta spowodowana jest podlewaniem wody na przykład prosto z kranu, która zawiera sporą ilość wapnia, co w rezultacie skutkuje niedoborem żelaza u rośliny. W konsekwencji żółte liście storczyka zaczynają usychać i opadać. Roślina odzyska piękny wygląd, jeśli zmienimy jej podłoże na kwaśne i wybierzemy do podlewania wodę odstaną, przegotowaną bądź deszczówkę. Można zastosować także doraźnie nawóz z podwyższoną ilością żelaza.

image

Żółte liście orchidei mogą świadczyć o chorobie nazywanej chlorozą.

FOTO: Envato Elements

Miękkie liście z wydzielającymi nieprzyjemny zapach mokrymi plamami to oznaka mokrej zgnilizny bakteryjnej. Chorobę tę wywołują bakterie z rodzaju Pseudomonas. Aby jej zaradzić, należy przede wszystkim obciąć porażone części rośliny. Posypujemy miejsca cięcia dodatkowo węglem. Stosujemy także preparat grzybobójczy.

Po przelaniu rośliny, czego efektem będą pomarszczone i opadające liście, należy niezwłocznie wyciągnąć storczyka ze starego podłoża, osuszyć korzenie, usnąć przegniłe części, a następnie umieścić orchideę w nowej ziemi. Pamiętajmy, aby nie doprowadzić do kolejnego przelania!

Co natomiast oznaczają lepkie liście u storczyka? To często efekt gutacji – roślina wydziela wodę poprzez pory umieszczone na powierzchni liści. Proces ten pomaga orchideom poradzić sobie z nadmiernym i zbyt częstym podlewaniem. Nie należy ich wówczas wycierać ani stosować żadnego oprysku, a zwyczajnie ograniczyć nawadnianie. Trzeba także profilaktycznie sprawdzić stan korzeni.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay, Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. wrzesień 2024 05:39