StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

Podpieranie monstery: po co i jak to zrobić?

28.01.2023., 08:00h

Monstera to popularna, goszcząca w wielu domach roślina. Wiele jej gatunków zachwyca pięknymi liśćmi i jest wręcz pożądanych przez kolekcjonerów. Przy zakupie monstery nie można zapomnieć o tak ważnym kroku, jakim jest jej podparcie. Dlaczego to takie istotne? Jak to zrobić? Jakie podpórki zastosować?

Czym charakteryzuje się monstera?

Monstera to roślina pochodząca z terenów Ameryki Środkowej i Południowej. Naturalnie rośnie więc w warunkach tropikalnych. Niektóre gatunki mogą osiągać w sprzyjających warunkach nawet 20 metrów wysokości. Monstera jest rośliną wiecznie zieloną i długoletnią. Charakteryzują ją pnącza z dużymi, sercowatymi liśćmi. Pożądane jest, aby miały one dziury i wcięcia. Ten specyficzny wygląd liści pogłębia się wraz z wiekiem rośliny. Dodatkowo starsze okazy wypuszczają zwisające korzenie powietrzne.

Monstera uprawiana w doniczce raczej nie zakwita. Ciekawostką jest, że w naturalnych warunkach roślina ta wydaje owoce, które smakiem przypominają ananasa. Mimo iż są jadalne, to nie jest zalecane ich spożywanie, gdyż mogą podrażnić błonę śluzową układu pokarmowego.

Jakie są najpopularniejsze gatunki monstery?

Poszczególne gatunki monstery różnią się między sobą kolorem liści, rozmiarem czy szybkością wzrostu. Najpopularniejsze gatunki tej rośliny to:

  • Monstera deliciosa, czyli monstera dziurawa, która charakteryzuje się gładkimi, ciemnozielonymi liśćmi z nacięciami. Przy właściwej pielęgnacji może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów.
  • Monstera Variegata, zwana również monsterą plamistą. Bardzo pożądany gatunek o wielobarwnych liściach, występujących w wersji zielono-żółtej bądź zielono-białej.
  • Monstera Adansona o wyjątkowej budowie liści – są one podziurawione licznymi, niewielkimi otworami. Długie pędy tego gatunku wystają poza doniczkę.
  • Monstera obliqua, czyli odmiana ukośna. Trudno spotkać ją nawet w naturalnym środowisku, szczególnie rzadko więc pojawia się w domach. Charakteryzuje się liśćmi pokrytymi w 90% dziurami.
image

Podpieranie monstery: po co i jak to zrobić?

FOTO: Envato Elements

Po co podpierać monsterę?

Ze względu na swoją wielkość i budowę monstera potrzebuje podparcia. Dotyczy to zwłaszcza monstery dziurawej, monstery monkey mask i monstery minimy. Podpieranie chroni roślinę przede wszystkim przed złamaniem łodygi. Chociaż jest ona gruba i wytrzymała, to bardzo łatwo ją uszkodzić bądź zniszczyć. Duże, grube liście stanowią dodatkowe obciążenie. Warto mieć to na uwadze, zwłaszcza gdy nasza monstera jest bardzo wysoka. Pamiętajmy, że w swoim naturalnym środowisku monstera pnie się w górę po drzewach. Aby więc mogła prawidłowo się rozwijać, również jako roślina doniczkowa wymaga podpory.

Jak podpierać monsterę?

Najczęstszym rozwiązaniem w przypadku monstery są drabinki bambusowe. Przed zakupem tej podpórki warto sprawdzić, jaka konkretnie liczba będzie nam potrzebna. Pamiętajmy, że wszystkie opadające łodygi oraz liście muszą zostać podparte.

Drabinki wciskamy dosyć głęboko w ziemię, równocześnie przytrzymując roślinę. Wszystko musimy robić w miarę delikatnie, aby nie uszkodzić naszej monstery. Drabinkę opieramy o doniczkę. Dopiero teraz możemy zacząć rozmieszczanie łodyg na podpórkach. Zakupmy na tyle wysokie drabinki, aby liście i łodygi mogły spokojnie się na nich opierać.

Jako podpórka do monstery nadają się również: patyki i kratki bambusowe, włókno kokosowe. Możemy również samodzielnie wykonać podporę dla naszej rośliny. Wystarczy mech, odpowiedniej wysokości kawałek bambusa oraz sznurek. Mech umieszczamy w wiadrze z wodą i dokładnie go namaczamy. Pozostawiamy na około 15 minut. U początku bambusa zawiązujemy sznurek, którym następnie owijamy kilka razy pęd. Przedostatni krok to owinięcie bambusa mchem. Na koniec wystarczy ponownie owinąć całość sznurkiem. Gotowe!

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 09:17