StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

Poznaj szybko rosnące rośliny doniczkowe!

02.01.2023., 10:00h

Wielu z nas marzy o wielkiej zielonej dżungli, pełnej imponujących okazów roślin. Jak stworzyć ją w miarę szybki sposób? Można to zrobić, wybierając do naszego domu błyskawicznie rosnące kwiaty doniczkowe! One szybko zazielenią pomieszczenia, a przy dobrej opiece będą wyglądać naprawdę pięknie!

Paproć krokodyla, czyli Microsorum crocodyllus

Ta paproć jest naprawdę wyjątkowa, a to ze względu na strukturę liści – jej wielkość i fakturę, przypominającą łuskę krokodyla. Dodatkowo roślina ta jest stuprocentowo bezpieczna dla zwierząt. Przy tym bardzo szybko rośnie! Oczywiście do wzrostu potrzebuje odpowiednich warunków.

Podłoże dla paproci krokodylej musi być przepuszczalne, ale jednocześnie dobrze utrzymywać wilgoć. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem dodatek włókna kokosowego albo domieszka perlitu lub innych dodatków rozluźniających. Oczywiście tak jak inne paprocie, również Microsorum crocodyllus wymaga podwyższonej wilgotności powietrza. Optimum to 50-60%. Z tego względu wilgotna łazienka z oknem będzie stanowić idealne miejsce dla tej paproci! W suchych mieszkaniach natomiast dobrze zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza – on zapobiegnie obsychaniu liści. Do podlewania paproci krokodylej używajmy wyłącznie wody odstanej lub przefiltrowanej. Niestety, paprocie są bardzo wrażliwe na twardą wodę kranową. Uważajmy także, aby rośliny nie przelać. Za uważną pielęgnację na pewno odwdzięczy się nam ona pięknym wzrostem – jej liście mogą osiągać nawet metr długości.

Syngonium lub zroślicha stopowcowa

Wszystkie odmiany tej rośliny są wyjątkowo szybko rosnące! Warto po zakupie nawet małej sadzonki regularnie kontrolować jej wzrost. Może się bowiem okazać, że nasze syngonium w szybkim czasie będzie potrzebować przesadzenia do nowej doniczki! Roślina ta, nazywana również wdzięcznie zroślichą, bardzo szybko wypuszcza nowe liście. Świetnie sprawdzi się zarówno jako roślina wisząca, ale można prowadzić ją również na paliku. Przycinanie z kolei pozwoli zachować jej krzaczkowaty pokrój.  

image

Syngonium lub zroślicha stopowcowa

FOTO: Envato Elements

Jeżeli liście syngonium zaczynają żółknąć, to musimy zwrócić uwagę na sposób, w jaki podlewamy roślinę. Jej podłoże musi przeschnąć między kolejnymi nawodnieniami, nie może jednak pozostawać ono długo w takim stanie, gdyż liście bardzo szybko zaczną nabierać słomkowej barwy. Zroślicha uwielbia stanowisko ze światłem rozproszonym, idealna będzie więc dla niej okolica okna wschodniego. Ma ona bardzo delikatne i cienkie liście, z tego względu bezpośrednie nasłonecznienie może je poparzyć. Również w tym przypadku warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza – w okolicach 50%. Syngonię bardzo łatwo się rozmnaża – jeżeli roślina jest dostatecznie bujna, możemy podzielić ją podczas przesadzania. Łatwo ukorzeniają się także sadzonki pędowe. Roślinę ucinamy poniżej węzła, czyli miejsca, z którego wyrasta ogonek liściowy. Następnie wkładamy do wody z dodatkiem węgla aktywnego. Jeżeli nasza zroślicha nie rozwija nowych liści, powinniśmy zwiększyć wilgotność powietrza.

Calathea warscewiczii, inaczej kalatea

Piękne i aksamitne liście kalatei rosną naprawdę gęsto. Calathea warscewiczii jest jedną z najbardziej dostojnych roślin doniczkowych, która z pewnością nada się jako główna ozdoba salonu. Również inne odmiany kalatei mogą osiągać imponujące rozmiary. I tak na przykład Calathea orbifolia ma wielkie, okrągłe liście, a Calathea ornata Sanderiana może poszczycić się liśćmi ciemniejszymi, lecz udekorowanymi różowymi pręgami. Nowe liście kalatei zawsze wychodzą w formie rurki. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że są dużo jaśniejsze od liści starszych.

image

Calathea warscewiczii, inaczej kalatea

FOTO: Envato Elements

Kalatee nie nadadzą się do miejsc bardzo jasnych, gdyż preferują półcień, do którego nie dotrze bezpośrednie słońce. Parapety więc raczej odpadają. W przypadku tych roślin również mamy do czynienia z miłośniczkami sporej wilgotności powietrza. Powinna ona wynosić minimum 60%. W suchych mieszkaniach konieczne będzie zaopatrzenie się w nawilżacz powietrza, w przeciwnym razie możemy mieć pewność, że na liściach kalatei pojawią się przebarwienia, a końcówki szybko wyschną. Rośliny te, podobnie jak paprocie, potrzebują podłoża jednocześnie sypkiego, jak i podtrzymującego wilgoć. Do podlewania używamy tylko wody przegotowanej lub przefiltrowanej o temperaturze pokojowej. Nieodpowiednie nawadnianie kalatei może się skończyć plamami na liściach.

Rhipsalis, czyli patyczak

W naturze rhipsalisy porastają gałęzie drzew, a więc żyją w górnych partiach tropikalnych dżungli. Z tego względu również w naszych domach powinniśmy im przygotować miejsce pod sufitem – na przykład w wiszących makramach, ale także na wysoko położonych półkach. Przyrosty patyczaków mogą być naprawdę imponujące. Za odpowiednią opiekę roślina z pewnością odwdzięczy się młodymi pędami. Początkowo będą one mieć soczysty, jasnozielony kolor.

image

Rhipsalis, czyli patyczak

FOTO: Envato Elements

Rhipsalis uwielbia światło rozproszone, przepuszczalne podłoże oraz wysoką wilgotność powietrza. Bardzo ceni również zraszanie drobną mgiełką. Robimy to wcześnie rano i wieczorem. Pamiętajmy, aby naszego patyczaka nie przelać, gdyż bardzo źle reaguje on na nadmiar wody. Zaczynają wówczas gnić nie tylko korzenie, ale także długie i piękne pędy. Po zakupie jak najszybciej przesadźmy roślinę do przepuszczalnego podłoża. Nada się tutaj mieszanka do epifitów bądź kaktusów i sukulentów. Regularnie przeglądajmy również pędy patyczaka, gdyż niestety roślinę tę bardzo często upodobają sobie wełnowce.

Trzykrotka

Trzykrotka również odznacza się bardzo szybkim wzrostem – wystarczy dać jej wystarczająco dużą ilość słońca i regularnie, acz rozważnie podlewać. Najlepiej trzykrotkę od razu po zakupie przesadzić do podłoża nie przesychającego zbyt szybko, ale przy tym rozluźnionym paskiem i perlitem.

image

Trzykrotka

FOTO: Envato Elements

Roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie. Warto jednak pamiętać, że nie toleruje wody utrzymującej się na jej liściach. Z tego względu warto zanurzać doniczkę na kilka minut w misce z letnią wodą. Pamiętajmy, aby kolejną dawkę wody serwować wówczas, gdy podłoże mocno przeschnie na całej głębokości. W okresie wiosenno-letnim trzykrotkę regularnie zasilamy nawozem o wysokiej zawartości potasu. Gdy temperatury nocą będą dodatnie, trzykrotkę można wystawić na balkon bądź taras, dzięki czemu zacznie rosnąć jeszcze szybciej. Należy jednak roślinę przyzwyczajać stopniowo do przebywania na zewnątrz i nie wystawiać jej od razu na pełne słońce.

Rhaphidophora tetrasperma, inaczej monstera miniaturowa

Ta spokrewniona z popularną monsterą roślina potrafi urosnąć w błyskawicznym tempie. I niech nie zmyli nas jej nazwa – mimo iż „miniaturowa”, to może stać się… prawdziwym potworem! Rhaphidophora tetrasperma wytwarza mnóstwo nowych oczek i sama się pięknie zagęszcza.

image

Rhaphidophora tetrasperma, inaczej monstera miniaturowa

FOTO: Envato Elements

Aby nasza krewna monstery nie sprawiała problemów i zdrowo się rozwijała, należy przesadzić ją od razu po zakupie do luźnego podłoża z dodatkiem perlitu, chipsów kokosowych oraz kory. Dzięki temu korzenie będą miały spory dostęp do tlenu. Tym samym roślinę będzie trudniej przelać. Idealnie nada się więc tradycyjne podłoże do monster. Pamiętajmy, aby roślinę podlewać wyłącznie wtedy, gdy ziemia przeschnie całkowicie na całej głębokości. Warto dać zarówno monsterze miniaturowej, jak i „tradycyjnym” monsterom sporo słońca i kokosowy palik, a na pewno zaskoczą nas swoim szybkim i gwałtownym przyrostem. Duże rozmiary osiągają także monstera dziurawa czy monstera Monkey Mask.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

Źródło: jungleboogie.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. czerwiec 2024 09:27