StoryEditorROŚLINY DOMOWE

Roślina przelana czy przesuszona? Sprawdź, jak możesz ją uratować

21.10.2022., 08:00h

Każdy wie, że roślinom do życia potrzebna jest woda. Nie zawsze jednak wiemy, jaka ilość wody wskazana jest dla naszych roślin, a to może prowadzić do ich przelania bądź przesuszenia. Jak sprawdzić ich stan? Jak je uratować? Jak podlewać rośliny, aby nie doprowadzić do ich złego stanu?

Jak podlewać rośliny?

Sposób podlewania należy dostosować do potrzeb konkretnego gatunku rośliny. Musimy dowiedzieć się, skąd ona pochodzi i w jakich warunkach rośnie naturalnie. Kaktusy czy sukulenty mają płytki i słabo rozbudowany system korzeniowy, gdyż w naturze na pustyni wodę otrzymują raz na kilka tygodni bądź miesięcy. Nie można więc absolutnie podlewać ich zbyt obficie, gdyż doprowadzić to do zgnicia korzeni. Z kolei rośliny pochodzące z lasów tropikalnych będą potrzebowały nieco więcej wody. W tych przypadkach trzeba niezwykle uważać – w dżungli jest ciepło i wilgotno, a w naszych domach bardzo często sucho i chłodno, nie można więc dopuścić do tego, że ziemia w doniczkach tych roślin będzie cały czas mokra. Doprowadzi to bowiem bardzo szybko do wystąpienia chorób grzybowych i gnicia systemu korzeniowego. Poczekajmy więc, aby podłoże przeschło przed następnym podlewaniem. Istnieją także takie rośliny doniczkowe, jak paprotki czy asparagus, które lubią mieć stale mokre podłoże. W tej sytuacji nie doprowadzajmy do przeschnięcia gleby w doniczce – to praktycznie natychmiast doprowadzi do zbrązowienia i uschnięcia liści. Pamiętajmy, że lepiej roślinę przesuszyć niż przelać, gdyż wówczas dużo łatwiej ją odratować.

Roślina przesuszona – jak to rozpoznać i jak ją uratować?

Pamiętajmy, że to, czy roślina jest przesuszona, zależy często od konkretnego gatunku. U większości sukulentów brak wody objawia się marszczeniem i żółknięciem, a w ostateczności – brązowieniem. Inne rośliny domowe w sytuacji odwodnienia zwijają liście, które z czasem opadają w dół i żółkną od dołu. Od przesuszenia większość roślin traci swój intensywny zielony kolor. Liście wówczas zasychają i często kruszą się w dłoniach.  

Brak wody to dla rośliny forma stresu. Jeżeli natychmiast dostarczymy jej ogromnej ilości wody, to tylko pogorszymy sytuację. W przypadku odwodnienia należy podlewać roślinę umiarkowanie. Na początku polewamy wierzchnią warstwę ziemi niewielką ilością wody. Odczekujemy około 10 minut, a następnie ponownie polewamy podłoże taką samą ilością wody. Nie możemy dopuścić, aby w doniczce utworzyło się błotko. Przed następnym podlewaniem należy poczekać, aż ziemia w doniczce praktycznie przeschnie. Gdy podłoże jest jeszcze mokre, nie należy nawadniać kwiatów – doprowadzi to do zamierania rośliny spowodowanego gniciem korzeni. Jeżeli przesuszona roślina nadal jest zwiędnięta i pomarszczona, to należy po prostu uzbroić się w cierpliwość i nie dolewać za dużo wody, zwłaszcza do mokrego podłoża. Przesuszone liście powinniśmy obciąć, aby odciążyć naszego kwiatka.

image

Przesuszone liście powinniśmy obciąć, aby odciążyć naszego kwiatka.

FOTO: Envato Elements

Roślina przelana – jak to rozpoznać i jak ją uratować?

Najczęstszym przejawem przelania rośliny jest żółknięcie lub brązowienie liści przy ciągle wilgotnym podłożu w doniczce. Liście takiej rośliny zaczynają barwić się na żółto od końcówek, a te często się zwijają. Gdy te części rośliny żółkną od przelania, to zauważymy, że stają się one dodatkowo mięsiste i wodniste. Ziemia w doniczce jest ciągle wilgotna, ale roślina wygląda na zwiędniętą – to znak, że dostarczaliśmy jej nadmiaru wody.

Aby uratować przelaną roślinę, w pierwszej kolejności za pomocą patyczka bądź widelca rozluźniamy wierzchnią warstwę gleby na głębokość około 4-5 cm. W ten sposób do systemu korzeniowego dopuścimy powietrze, które pomoże w wysuszeniu nadmiaru wody w ziemi. Po jakimś czasie wyciągamy roślinę z ziemi i pozostawiamy do oschnięcia. Nie możemy jednak dopuścić do tego, aby ziemia i korzenie całkowicie wyschły. Przesuszanie rośliny i jej korzeni trwa zazwyczaj do 1 do 3 dni. Na koniec powinniśmy posadzić roślinę w nowym podłożu i pamiętać, aby tym razem podlewać ją właściwie.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. wrzesień 2024 05:47