StoryEditorJAK DBAĆ O ROŚLINY LATEM?

Rośliny doniczkowe a upały. Jak wygląda odpowiednia pielęgnacja w gorące dni?

06.07.2023., 08:00h
Rośliny doniczkowe chętnie umieszczamy zarówno w domu, jak i na balkonie czy tarasie. Gdy latem długo utrzymują się upały, nasze uprawy potrzebują szczególnej pielęgnacji. Chociaż najbardziej narażone na ekstremalne warunki pogodowe są kwiaty ulokowane na zewnątrz, to nie możemy zapomnieć także o zieleni w domu.

Jak prawidłowo podlewać rośliny podczas upałów?

Ekstremalne warunki latem często sprawiają, że rośliny nawadniamy częściej. Wielu specjalistów radzi jednak, aby w upalne dni podlewać nawet rzadziej, lecz przy pomocy większej ilości wody. Musimy przecież pamiętać, że naszym celem jest, aby woda dotarła do znajdujących się głęboko w doniczce korzeni. Trzeba jednak dostosować sposób i częstotliwość podlewania do określonego gatunku. Niektóre rośliny w największe upały nie mogą mieć stale wilgotnego podłoża, innym natomiast delikatne przesuszenie ziemi w doniczce bardzo zaszkodzi. Trochę inaczej potraktujmy rośliny umieszczone w pojemnikach na balkonie i tarasie. W tych miejscach bezpośrednie nasłonecznienie sprzyja szybszemu wysychaniu podłoża. Najlepsza pora podlewania i w domu, i w ogrodzie, to bardzo wczesny poranek bądź późniejszy wieczór. Unikajmy nawadniania roślin w ciągu dnia, gdy panują najwyższe temperatury. W pielęgnacji ważne jest obserwowanie naszych upraw. Jeśli rośliny zaczynają więdnąć, powinniśmy zwiększyć częstotliwość podlewania. Niektóre gatunki będą potrzebowały dostarczania wody nawet dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem.

Pamiętajmy też, że używając wody zimnej czy wręcz lodowatej wcale nie schłodzimy roślin, wręcz przeciwnie – bardzo im zaszkodzimy. Jeżeli dzień jest szczególnie upalny, to takie działanie doprowadzi do szoku termicznego. Zawsze wykorzystujemy więc wodę letnią i odstaną. Można także ją wcześniej przegotować i odstawić do wystygnięcia przed użyciem.

Rośliny doniczkowe można też zraszać, jednak nie wszystkie gatunki lubią ten zabieg. Pamiętać należy o podstawowej zasadzie – nie zraszamy tych roślin, których liście pokryte są drobnymi włoskami. Nie moczymy w żaden sposób upraw również wtedy, gdy świeci silne słońce, w przeciwnym razie doprowadzimy do szybkiego poparzenia liści. Alternatywą dla zraszania może być nasypanie na podstawkę doniczki keramzytu bądź żwiru i dolanie wody. W wyniku wyższej temperatury ciecz będzie parować, a roślina wykorzysta odpowiednio wilgoć.

Jak dobrać doniczki dla roślin?

Okazuje się, że znaczenie ma także kolor doniczki. Te czarne i w innych ciemnych kolorach szybko nagrzewają się od promieni słonecznych. W rezultacie podłoże bardzo szybko wysycha, rośliny musimy więc podlewać znacznie częściej. Warto też zwrócić szczególną uwagę na wielkość pojemnika. Rośliny umieszczone w mniejszych doniczkach będą miały spory problem z odpowiednim gospodarowaniem wody niż te, które rosną w większych pojemnikach.

Pamiętajmy też, aby doniczki z kwiatami domowymi umieszczać w odpowiednich miejscach. Większość roślin potrzebuje światła rozproszonego, także zimą. Unikajmy więc lokowania doniczek na parapecie przy południowym oknie. Te uprawy, które preferują umiarkowane nasłonecznienie, umieśćmy w pobliżu okien wychodzących na zachód bądź północ. Gdy chcemy bardzo schłodzić naszą zieleń, może nam przyjść do głowy pomysł, aby umieścić rośliny doniczkowe w miejscu zacienionym i zimnym. Doświadczeni ogrodnicy jednak stanowczo odradzają ten pomysł. Żadna roślina nie przeżyje długo w całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Możemy jednak trochę dopomóc naszym kwiatom balkonowym i tarasowym. Podczas najgorętszej pory dnia wystarczy zdjąć doniczki z balustrad i postawić je na podłodze bądź nawet wnieść do pomieszczenia.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 21:02