StoryEditorMODNE ROŚLINY

Rośliny doniczkowe o zwisającym pokroju. Jak je pielęgnować?

15.12.2022., 08:00h

Rośliny pięknie prezentują się w każdym wnętrzu, a poza tym uspokajają i oczyszczają powietrze. Wśród kwiatów doniczkowych szczególnie wyróżniają się rośliny zwisające, których pokrój prezentuje się niezwykle ciekawie na wysokościach. Jakie rośliny wybrać, aby stworzyć zieloną kurtynę bądź parawan?

Rośliny zwisające – charakterystyka

Rośliny zwisające to głównie pnącza, które są przystosowane do wspinania się. Umożliwiają im to chociażby korzenie czepne, haczykowate kolce czy wijące się łodygi. Gdy jednak pnącze nie znajdzie wsparcia, przyjmuje formę płożącą bądź zwisającą. Dlaczego tego typu zielone i kwitnące rośliny są teraz w modzie? Wiele z nich ma właściwości umożliwiające oczyszczenie powietrza. Poza tym doskonale wpasowują się one w każde wnętrze. Można je dodatkowo umieścić na wysokości, a nawet w miejscach, w których nikt nie spodziewałby się ujrzeć rośliny!

image

Starzec Rowley‘a

FOTO: Envato Elements

Bardzo popularne doniczkowe rośliny o zwisającym pokroju to:

  • cissus;
  • kolumnea;
  • ceropegia;
  • lampion chiński;
  • trzykrotka;
  • patyczak;
  • asparagus;
  • eszynantus;
  • kodonante;
  • hoja;
  • oplątwa.

Wśród zwisających roślin część pochodzi z lasów deszczowych, w których w naturze rosną jako pnącza. Z kolei druga grupa rośnie w bardziej suchych regionach i ma cechy sukulentów.

Kupowanie roślin zwisających – na co zwrócić uwagę?

Przed zakupem rośliny o zwisającym pokroju zwróćmy uwagę na jej kondycję. Przyjrzymy się grubości i długości pędów, kształtowi i gęstości rośliny oraz oczywiście doniczce, której rozmiar musi być odpowiednio dopasowany. Jeżeli roślina ma kwitnąć, sprawdźmy także poziom dojrzałości i rozmieszczenie pąków. To bardzo ważne, jeżeli bierzemy pod uwagę liczbę i jakość potencjalnych kwiatów. Podczas kupna zwracajmy również uwagę na obecność chorób i szkodników. Najłatwiej będzie zauważyć miseczniki i wełnowce. Z kolei rośliny atakowane przez przędziorka chmielowca będą miały szare przebarwienia na liściach.

image

Lampion chiński

FOTO: Envato Elements

Należycie sprawdźmy także, jak rośliny były pielęgnowane. Jeżeli więdną, mają żółte liście lub opadające pąki, to oznacza, że były trzymane w pomieszczeniach z suchym powietrzem i rzadko podlewane. Brązowe plamki na liściach natomiast najczęściej są objawem przelania. Ważna jest także właściwa ochrona rośliny podczas transportu. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 12℃, powinniśmy przenieść roślinę do domu w dodatkowej osłonie z papieru bądź kartonu.

Pielęgnacja roślin zwisających

Większość roślin zwisających potrzebuje ciepłego stanowiska o umiarkowanym nasłonecznieniu. Pamiętajmy, że kwitnące rośliny oraz te, które charakteryzują się kolorowymi liśćmi potrzebują znacznie więcej słońca niż rośliny zielone. Dodatkowo te, które mają grube i mięsiste liście raczej wymagają mniej wody niż rośliny, których liście są cienkie i delikatne. Obie grupy podlewamy regularnie letnią, odstaną wodą. Podłoże w doniczce nie może wyschnąć, ale nie powinno być także przesadnie wilgotne. Większość roślin zwisających lubi zraszanie, jednak należy pamiętać, aby podczas tego zabiegu omijać kwiaty. Aby roślina wyglądała dobrze przez cały czas i szybciej rosła, dobrym pomysłem będzie zasilać ją nawozem w okresie wiosenno-letnim. Robimy to raz na 2-4 tygodnie. Pamiętajmy również o regularnym usuwaniu zwiędniętych kwiatów i starych liści z rośliny. Pędy możemy przycinać, jeżeli są zbyt długie.

image

Trzykrotka

FOTO: Envato Elements

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 10:52