StoryEditorPIĘKNE I POŻYTECZNE ROŚLINY

Rośliny oczyszczające powietrze, które warto mieć w sypialni [TOP 10]

10.11.2022., 09:00h

Rośliny doniczkowe oddziałują na nas nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne. Niektóre z nich mają unikalne zdolności poprawiania jakości powietrza podczas naszego snu. Z tego względu warto mieć je w sypialni, gdyż filtrują lotne związki organiczne występujące w powietrzu, co z pewnością zapewni zdrowy sen.

Zaskakujące wyniki badań NASA

Naukowcy z NASA dowodzą, że już nawet 3 duże rośliny doniczkowe są w stanie zmniejszyć stężenie toksycznych substancji w powietrzu. Jednak nie wszystkie kwiaty domowe mają tę zdolność. Z czego to wynika?

Rośliny pobierają dwutlenek węgla z powietrza, dzięki czemu tworzą tlen. Jednak w nocy, ze względu na brak światła słonecznego, zamiast produkować tlen, rośliny wydalają CO2. 

image

Rośliny oczyszczające powietrze, które warto mieć w sypialni [TOP 10]

FOTO: Envato Elements
Istnieje grupa roślin, która także w nocy produkuje tlen. Dodatkowo te kwiaty doniczkowe oczyszczają powietrze z lotnych związków organicznych, takich jak benzen i formaldehyd. Te szkodliwe substancje znacząco wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, a są wszechobecne w środowisku za pośrednictwem na przykład farb, tuszy do drukarek czy klejów.

Należy mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie z produkujących tlen w nocy roślin są bezpieczne dla dzieci oraz zwierząt. Wyjątkami są zielistka i aloes.

Jakie rośliny produkują tlen w nocy?

image

Rośliny oczyszczające powietrze, które warto mieć w sypialni [TOP 10]

FOTO: Envato Elements

Skrzydłokwiat to bardzo popularna roślina, ciesząca oko klasycznymi, białymi kwiatami. Wymaga regularnego podlewania – latem 2-3 razy w tygodniu, a zimą 1-2 razy. Należy także umiarkowanie go nawozić w okresie wiosenno-letnim.

Nefrolepis to najpopularniejsza domowa paproć. Jej liście mogą osiągnąć nawet 40-60 cm długości. Roślina ta lubi rozproszone światło. Podlewamy ją, kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Pamiętajmy, że nie można dopuścić do przesuszenia korzeni! Dodatkowo często ją zraszajmy.

Dracena obrzeżona jest popularną i dosyć odporną rośliną doniczkową. Powinna znajdować się w słonecznym stanowisku, ale poradzi sobie także tam, gdzie dociera światło rozproszone. Podłoże draceny powinno być stale wilgotne, jednak roślina ta nie lubi moczyć korzeni w wodzie – na dnie doniczki umieśćmy więc wstawę drenażową.

Palma kencjowa jest mało wymagająca, a w domowych warunkach może urosnąć nawet do 2,5 m. Dla tej palmy doskonale nada się podłoże przepuszczalne i próchnicze, o obojętnym odczynie. Roślina ta nie znosi przeciągów i zalegającej w doniczce wody. Dobrze rośnie w słoneczny stanowisku.

Aloes ma lecznicze właściwości. Jego liście można wykorzystać na przykład w przypadku oparzeń. Najlepsza będzie dla niego piaszczysta ziemia na bazie torfu. Roślinę podlewamy od czasu do czasu, kiedy ziemia w doniczce jest już nieco przesuszona.

Trzykrotka to jedna z łatwiejszych w uprawie roślin. Trzeba pamiętać, aby nie polewać wodą liści i pędów, gdyż doprowadzi to do gnicia i pojawienia się szarej pleśni. Wodę najlepiej wlewać do podstawki i poczekać, aż wsiąknie w podłoże. Trzykrotki rosną szybko i z tego względu potrzebują częstego nawożenia.

Bluszcz doniczkowy nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Dla zachowania odpowiedniego pokroju można czasem go przyciąć. Od marca do października pamiętajmy o obfitym podlewaniu tej rośliny. Unikajmy przesuszenia korzeni – podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne.

Fikus benjamina wymaga jasnego stanowiska. Roślinę tę trzeba systematycznie podlewać – wiosną i latem częściej, rzadziej jesienią oraz zimą. Fikusy o dużyć liściach można przycinać. Zaleca się to robić wiosną.

Zielistka Sternberga nadaje się idealnie do uprawy dla osób mało doświadczonych w pielęgnacji roślin. Do uprawy tej rośliny warto wybrać przepuszczalną ziemię o lekko kwaśnym pH. Podlewamy ją umiarkowanie, gdyż nie znosi wody zalegającej w doniczce.

Asparagus gęstokwiatowy to roślina odznaczająca się dużą dekoracyjnością ze względu na oryginalną budowę liści. Stanowisko dobre dla asparagusa powinno być mocno nasłonecznione, ale ze światłem rozproszonym. Rozwój tej rośliny będzie zahamowany, jeżeli temperatura spadnie do 15°C.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. maj 2024 22:57