StoryEditorCIEKAWE ROŚLINY

Róża jerychońska to wyjątkowa roślina! Jak dbać o zmartwychwstankę?

13.04.2023., 08:00h
Róża jerychońska nie bez przyczyny nazwana została również zmartwychwstanką. Ma ona szczególne zdolności – w przypadku braku odpowiednich warunków zasycha, jednak wystarczy jej tylko odrobina wody, aby znów się rozwinąć. Róża jerychońska ma jednak także inne szczególne cechy. Jak o nią dbać? Czy nada się jako roślina domowa?

Zmartwychwstanka – charakterystyka

Róża jerychońska to inaczej widliczka łuskowata. Jest sukulentem i należy do roślin pustynnych. Dzięki temu, że żyje w trudnych warunkach, w toku ewolucji przystosowała się do braku wilgoci. Gdy nie może pobrać dostatecznej ilości wody, po prostu zasycha, tworząc kulkę suchych liści. Lecz wystarczy ją podlać – wówczas odżyje! Wygląda szczególnie, gdyż tworzy zieloną rozetę z drobnymi, białymi kwiatami. W takiej formie może mieć średnicę od 25 do 35 centymetrów. Zmartwychwstanka nie ukorzenia się na stałe. Wynika to z faktu, że w czasie braku wody w swojej suchej postaci zostaje przenoszona przez wiatr. Dopiero tam, gdzie panują korzystniejsze warunki, może zatrzymać się na dłużej.

Jak uprawiać różę jerychońską?

Róża jerychońska to idealna wręcz roślina, gdyż nie potrzebuje ani podłoża, ani nawożenia. Aby mogła się rozwinąć i zazielenić, wystarczy jej odrobina wody na podstawce i temperatura bliska pokojowej. Pamiętajmy, aby woda pod naszą zmartwychwstanką nie była zimna. Dodatkowo stale uzupełniajmy ją oraz wymieniajmy. Chociaż roślina ta lubi sporą dawkę słońca, to zbyt silne promienie słoneczne doprowadzą do porażenia jej liści. Najważniejsza zasada uprawy róży jerychońskiej dotyczy trzymania rośliny w wodzie. Nie możemy tego robić zbyt długo, w przeciwnym razie zmartwychwstanka zacznie gnić. Po około tygodniu musi ona przybrać swoją suchą postać. W tym stanie utrzymujemy ją przez 3 lub 4 tygodnie. Róża jerychońska idealnie nada się do uprawy w małych ekosystemach w szkle. Pięknie będzie się prezentować w słoiku czy w butelce.

image

Róża jerychońska w swojej suchej postaci.

FOTO: Pixabay

Właściwości róży jerychońskiej

Szczególną cechą zmartwychwstanki jest… jej nieśmiertelność! W naturalnych warunkach często potrafi przetrwać długie miesiące w formie zwiniętej, suchej kulki. Odradza się natomiast nieskończoną ilość razy! Ten proces może się nieustannie powtarzać. Co więc może zabić tę roślinę? Jedynie zbyt długie i intensywne podlewanie. Gdy wilgoci będzie zdecydowanie za dużo, róża jerychońska szybko zacznie gnić. Wynika to z faktu, że jest ona przystosowana do trudnych warunków. Występuje w miejscach, gdzie pada rzadko. Co jeszcze warto wiedzieć o zmartwychwstance? Świetnie oczyszcza powietrze z dymu tytoniowego! Przyda się więc zwłaszcza w domu nałogowych palaczy, a że właściwie nie potrzebuje dużo uwagi, okazuje się wręcz idealną rośliną pokojową.  

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 15:07