StoryEditorWiosna w ogrodzie

Sadzenie bratków w jednym paluszku!

20.03.2024., 08:00h
Bratki to jedne z najbardziej uroczych wiosennych kwiatów. Cieszą oko pięknymi kolorami, radośnie ozdabiając ogród, balkon czy taras. Kiedy można je posadzić?

W jakich barwach możemy spotkać bratki?

Najpopularniejsze barwy to fiolet, purpura, biel, odcień żółty. Ale znajdą się także bratki różowe, pomarańczowe, czerwone czy niebieskie, a nawet czarne. Niektóre odmiany są nawet trójkolorowe. Bratki mogą mieć drobne kwiatki, albo nieco większe – wybór jest naprawdę szeroki.

Kiedy sadzimy bratki?

W przypadku ciepłej zimy sadzonki bratków możemy umieszczać w gruncie z początkiem marca (chodzi o odmiany odporne na mróz). Najbezpieczniejszy termin na sadzenie tych kolorowych kwiatków to połowa marca. Uwaga! Sadzimy je w odległości około 15 centymetrów od siebie. Jak to zrobić? Wcześniej przygotowujemy odpowiednią liczbę dziur w ziemi, by umieścić w nich sadzonki, a następnie podsypujemy je ziemią. Pamiętajmy, że bratki często są przechowywane w ciepłych halach, dlatego należy stopniowo przystosowywać je do niższych temperatur. W tym celu przez kilka dni hartujemy je, wynosząc bratki na kilka godzin na zewnątrz.  

Jak sadzić bratki?

Bratki świetnie rozwijają się w podłożu wilgotnym, potrzebują regularnego podlewania – rano bądź wieczorem. Podlewamy podłoże, nie liście, czy kwiaty. Stanowisko bratków może być zarówno słoneczne, jak i lekko zacienione. Gleba powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna, do zakwaszenia można użyć torfu.

image
Kiedy sadzimy bratki?
FOTO: Envato Elements

Wysiew nasion bratków

Na przełomie czerwca i lipca wysiewamy nasiona, po to, aby na wiosnę móc cieszyć się pięknymi kwiatkami. Można to zrobić również późną jesienią. Wiosną wysiewamy nasiona do gruntu – należy je wysiać na glebę, delikatnie przykryć ziemią i przyklepać. Kiełkują od 2-4 tygodni. W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych można nasiona umieścić w donicy i przechować je w domu. Generalnie – siejemy je w czerwcu bądź lipcu, a na stałe miejsce wysadzamy jesienią.

Czy bratki są odporne na mróz?

Bratki to rośliny dwuletnie. Aby je przezimować, wystarczy przykryć je agrowłókniną, słomą lub gałązkami iglaków. Nawet wtedy, gdy jest jeszcze zimno, można posadzić bratki np. na balkonie czy tarasie, ponieważ są one odporne na niską temperaturę i przymrozki do - 5°C.

image
ROŚLINY WIELKANOCNE

Rośliny i kwiaty na Wielkanoc: czym udekorować dom w okresie wielkanocnym?

Angelika Drygas

fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. lipiec 2024 21:33