StoryEditorPIĘKNE I ZACHYWCAJĄCE DALIE

Sadzenie dalii do gruntu i do donic – kiedy i jak to zrobić?

29.02.2024., 08:00h
Dalie, zwane również georginiami, są uwielbiane za duże i efektowane kwiaty. Istnieje wiele odmian tego gatunku, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy jednak, że te rośliny nie mogą zimować w gruncie – na zimę więc je wykopujemy, aby ponownie posadzić wiosną. Kiedy i jak to zrobić?

Sadzenie dalii do doniczek

Termin kwitnienia dalii można znacząco przyspieszyć – wystarczy posadzić je do doniczek. Tę czynność wykonujemy w marcu bądź w kwietniu. Bulwy rośliny umieszczamy w ziemi tak, aby zielone pędy znajdowały tuż nad powierzchnią. Zapewnijmy im również odpowiednie warunki. Podłoże dalii powinno być stale lekko wilgotne, z zapewnionym dostępem do światła słonecznego. Donice z daliami umieszczamy w szklarniach, tunelach foliowych albo w dość ciepłych pomieszczeniach.

Sadzenie dalii do gruntu

Wykopane zimą karpy dalii należy posadzić w ogrodzie w maju. Optymalna data to okres po 15 maja. Wówczas nie istnieje już ryzyko wystąpienia przymrozków, co oznacza, że rośliny nie zostaną uszkodzone. Młode pędy pojawią się po około 2 tygodniach od umieszczenia w gruncie.

Stanowisko dla dalii powinno być słoneczne, ciepłe oraz osłonięte od silnych wiatrów. Miejsce półcieniste spowoduje słabsze kwitnienie roślin. W całkowitym cieniu wcale nie wydadzą kwiatów. Jeśli natomiast wyeksponujemy georginie na wiatr, możemy mieć pewność, że połamie on ich łodygi obciążone sporymi kwiatami. Podłoże dla dalii powinno być umiarkowanie żyzne, przepuszczalne, o odczynie obojętnym bądź lekko zasadowym. Uważajmy również na to, aby w tym samym miejscu nie sadzić dalii częściej niż co 4-5 lat. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się chorób.

Jak posadzić dalie w gruncie po zimie?

Pierwszym punktem prawidłowego sadzenia dalii powinno być dokładne sprawdzenie zimujących karp. W przypadku pojawienia się zgnilizny czy pleśni, należy usunąć porażone części rośliny, a wszystkie rany zabezpieczyć specjalną maścią z fungicydami. Te karpy, które zgniły czy spleśniały całkowicie, po prostu wyrzucamy.

Istnieją różne odmiany dalii. W zależności od ich wysokości, różna będzie rozstawa tych roślin. I tak:

  • Odmiany karłowe i niskie sadzimy co 25-30 cm;
  • Odmiany średnie sadzimy co 40-50 cm;
  • Odmiany wysokie sadzimy co 60-80 cm.

Na początek wykopujemy w podłożu dołek o głębokości około 40 cm. Następie wypełniamy go żyzną i przepuszczalną glebą. Karpy dalii układamy w dołkach na głębokości od 5 do 10 cm – tak, aby pąki znajdowały się tuż nad powierzchnią ziemi. Pamiętajmy, aby odmiany wysokie posadzić nieco głębiej. Karpy przysypujemy podłożem, lekko ugniatając. Uważajmy przy tym, aby nie połamać bulw. Posadzone dalie podlewamy dopiero wtedy, gdy pojawią się pędy.

Kamila Berthold
Fot. Pixabay 

Źródło: muratordom.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 20:54