StoryEditorCIEKAWE ROŚLINY

Szczawik, czyli oksalis – jak pielęgnować tę roślinę?

26.11.2023., 09:00h
Być może widziałeś tę roślinę, ale nie wiesz, jak się nazywa. Ciekawe, fioletowe liście o trójkątnym kształcie, bardzo gęsty pokrój – to charakterystyka szczawiku. Z łaciny gatunek ten nazywa się Oxalis. Ozdobi on niejedno wnętrze! Jak odpowiednio pielęgnować szczawik, aby zawsze miał atrakcyjny wygląd?

Szczawik – charakterystyka. Co to za roślina?

Szczawik, po łacinie Oxalis lub spolszczając tę nazwę – oksalis, to roślina występująca zwłaszcza w Ameryce Południowej oraz w Afryce. W Polsce w naturalnych środowiskach można spotkać szczawik zajęczy, traktowany jako chwast. Do popularnych gatunków pojawiających się na rabatach czy w donicach należą na przykład szczawik Deppego czy szczawik purpurowy. Najbardziej lubiane są okazy z zielonymi i bordowymi liśćmi, które stanowią wielką atrakcję ogrodu i domu.

image

Szczawik – charakterystyka. Co to za roślina?

FOTO: Envato Elements

Ciekawa jest także symbolika tej rośliny. Szczawik nazywany jest również rośliną miłości i szczęścia. Wynika to z faktu, że spore liście szczawiku przypominają kształtem koniczynę – mają trzy bądź cztery trójkątne, rzadziej owalne elementy, osadzone na szczycie długiego ogonka. Całkowicie odmienny wygląd ma jednak szczawik dziewięciolistny. Zresztą istnieje wiele gatunków i odmian oksalisów, które różnią się między sobą kolorami liśćmi i kwiatów.

Pielęgnacja szczawiku. Jak dbać o oksalisa?

Szczawik może z powodzeniem rosnąć i na rabacie, i w donicy. Bez względu na sposób uprawy, roślina ta będzie potrzebować gleby próchniczej i przepuszczalnej. Ważny jest także dostęp do światła słonecznego – stanowisko dla szczawiku powinno być dostatecznie jasne. Miejmy na uwadze, że oksalisy bardzo szybko tracą wodę i usychają, więc ich podłoże musi być stale lekko wilgotne. Uprawiane w gruncie okazy okrywamy na zimę białą włókniną. Z kolei szczawiki, które rosną w donicach na balkonie lub tarasie na okres spoczynku przenosimy do pomieszczenia, w którym panuje temperatura od 10 do 12°C. Tam powinny przebywać aż do wiosny. Przez ten czas dbamy, aby ziemia w pojemnikach całkowicie nie wyschła.

image

Pielęgnacja szczawiku. Jak dbać o oksalisa?

FOTO: Envato Elements

Domowe oksalisy z kolei będą potrzebowały regularnego i dosyć obfitego podlewania także w sezonie zimowym. W czasie wegetacji natomiast zasilamy je 2 albo 3 razy nawozem do intensywnie rosnących roślin. Pamiętajmy, że szczawiki bardzo szybko się rozrastają, idealnie więc sprawdzą się jako rośliny okrywowe na skalniakach czy rabatach. A jak rozmnożyć tę roślinę? Wystarczy pobrać z kępy kilka łodyg z fragmentami bulw, a następnie posadzić na nowym stanowisku.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. lipiec 2024 15:10