StoryEditorZJAWISKOWE STORCZYKI

Ta domowa odżywka zdziała cuda! Jak w prosty sposób wzmocnić storczyka?

06.02.2024., 08:00h
Storczyki to niezwykle wdzięczne rośliny o kwiatach mogących utrzymywać się praktycznie cały rok. Rynek ogrodniczy obfituje w bogactwo najróżniejszych gatunków i odmian orchidei. Dodatkowo często polecane są specjalne preparaty, które mają wzmocnić rośliny. Nie musimy jednak sięgać do sklepowych półek – odżywkę przygotujemy w domu.

Jak wspomagać storczyki we wzroście? Kiedy nawozić orchidee?

Storczyki w naturze rosną na drzewach, a wodę i składniki odżywcze pozyskują głównie z powietrza. W domowym zaciszu powinniśmy więc odpowiednio zadbać o te rośliny, aby mogły zdrowo wzrastać i rozwijać wiele kwiatów. Różne gatunki orchidei najpewniej będą miały różne wymagania co do nawożenia. Najważniejsza jest pora roku. Najlepiej odżywiać storczyki tylko w okresie wegetacyjnym, a więc w czasie od kwietnia do sierpnia. To dobry czas, gdyż wówczas rośliny silnie się rozrastają i zawiązują pąki kwiatowe. Najodpowiedniejsze będzie nawożenie regularne, co 2 tygodnie. W okresie jesiennym i zimowym wiele gatunków przejdzie natomiast w stan spoczynku. Wtedy zaprzestajemy nawożenia, wzmacniając wyłącznie najbardziej osłabione egzemplarze.

Najlepsza odżywka dla storczyków – wystarczy aloes i marchewka!

Jak przygotować najskuteczniejszą, naturalną odżywkę dla doniczkowych orchidei? Wystarczy zebrać obierki po marchewkach, które zazwyczaj wyrzucamy do kosza. Będą idealnym źródłem potasu, żelaza, azotu, witamin A, K, i C oraz wielu innych składników odżywczych. Do tego przyda się liść aloesu. Ten składnik zawiera azot, fosfor, magnez, a także bor, a więc najważniejsze dla prawidłowego wzrostu roślin elementy. Teraz wystarczy oba te materiały pokroić na drobne kawałki. Całość przekładamy do blendera, dolewając jeszcze 0,5 litra wody. Miksujemy dokładnie, a później jeszcze przecedzamy miksturę przez sitko. Na zakończenie rozcieńczamy preparat jeszcze przy pomocy 2,5 litra wody.

image

Ta domowa odżywka zdziała cuda! Jak w prosty sposób wzmocnić storczyka?

FOTO: Envato Elements

Taką odżywkę możemy przelać do butelki z atomizerem i spryskiwać liście roślin 2 razy w miesiącu. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby domowym preparatem podlewać storczyki raz na 2 tygodnie. Możemy też przecierać liście orchidei. Wystarczy wacik czy miękką szmatkę zanurzyć w roztworze i raz w miesiącu dokładnie zwilżyć liście.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements 

Źródło: deccoria.pl

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 16:47