StoryEditorDOMOWE ROŚLINY

Ta zapomniana roślina powraca w wielkim stylu! Jak dbać o pieniążek?

13.11.2022., 09:00h

Dawniej pieniążka można było zobaczyć w szkolnych salach lub na babcinych parapetach. Teraz roślina ta znów staje się popularna! Dodatkowo niektórzy wierzą, że przynosi szczęście. Jak dbać o pieniążka, aby pięknie się rozwijał? Oto podstawy pielęgnacji tej rośliny.

Jak wygląda pieniążek?

Pieniążek, inaczej nazywany pileą, to roślina pochodząca z Chin oraz Wietnamu. Posiada charakterystyczne okrągłe, zielone liście, które swoim wyglądem przypominają monety. Z tego też powodu niegdyś sądzono, że pilea przynosi szczęście i pieniądze. Pieniążek to roślina niewielka, która zmieści się w każdym mieszkaniu. Dodatkowo jest łatwa w pielęgnacji, idealnie nadaje się więc dla początkujących.

Jak uprawiać pieniążka?

Pieniążek dobrze czuje się w temperaturze 20–24°C, z kolei zimą lepiej postawić go w chłodniejszym miejscu. Trzeba pamiętać, że pilea nie toleruje przeciągów i wyziębiona traci swoje atrakcyjne liście.

Pilea będzie dobrze rosnąć w jasnym stanowisku z rozproszonym światłem słonecznym. Nie należy umieszczać rośliny na parapetach południowych, zwłaszcza w okresie letnim – silne słońce poparzy delikatne liście pieniążka. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie go w pobliżu okna, lecz za firanką – wtedy zapewnimy mu odpowiednie, rozproszone światło. Warto obracać doniczkę z pileą co jeden lub dwa dni. Doprowadzi to do pięknego wzrostu rośliny, gdyż nie będzie ona specjalnie „wyciągać” liści do słońca.

Pieniążek może rosnąć w ziemi uniwersalnej. Pamiętajmy, aby na dnie doniczki, do której przesadzimy tę roślinę, znajdowała się warstwa drenażu – to zapobiegnie gniciu korzeni ze względu na zalegającą na dnie doniczki wodę. Przy przesadzaniu pamiętajmy, aby postępować delikatnie – bardzo łatwo można uszkodzić bryłę korzeniową czy delikatne liście.

Podlewamy pileę wtedy, gdy ziemia w doniczce jest przeschnięta, ale wciąż lekko wilgotna. Nawadniamy roślinę wodą odstaną. Woda z kranu czy alkaliczne podłoże doprowadzą do pojawiania się drobnych plamek na listkach. Co jakiś czas możemy zakwaszać glebę, podlewając pieniążka fusami z kawy. Roślina ta bardzo lubi także zraszanie, uważajmy jednak z ilością wody.

Nawozimy pieniążka w okresie wiosenno-letnim. Robimy to preparatami przeznaczonymi dla roślin zielonych. Nawożenie nie może być zbyt obfite, a nawóz rozcieńczamy w wodzie w proporcji 1:1.

Jak rozmnażać pieniążka?

Najprostszym sposobem na rozmnożenie pilei będzie przesadzenie młodych sadzonek. Roślina wypuszcza je z odrostów korzeniowych. Młody pęd należy oddzielić od macierzystej rośliny, a następnie umieścić w pojemniku z wodą. Po jakimś czasie roślina powinna wypuścić nowe korzenie. Taką sadzonkę można od razu przesadzić do ziemi, a następnie obficie podlać.

Na co uważać podczas uprawy pieniążka?

Jeżeli pieniążek zaczyna żółknąć, a następnie zwijać i gubić liście, to znak, że w pomieszczeniu powietrze jest za mało wilgotne. W tym przypadku można delikatnie zraszać listki pilei. Dobrym sposobem będzie również ustawienie doniczki z pieniążkiem na keramzycie zalanym wodą. Parująca ciecz doprowadzi do zwilżenia rośliny.

Niska temperatura będzie prowadzić do ciemnienia liści. Nie doprowadzajmy więc do przechłodzenia rośliny. Nie należy także kłaść pilei w zbyt ciemnym miejscu. Ważne jest również, aby nie doprowadzić ani do jej przesuszenia, ani przelania.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. maj 2024 08:49